Český webhosting vs. zahraniční

Pročítám si blogy věnující se v posledních dnech tématu zahraniční webhosting (1, 2, 3) a říkám si, že mi mluví z duše. Nechci tu opakovat již vyřčené, tj. že čeští webhosteři jsou v porovnání s americkou konkurencí pár let pozadu. Sám používám pro pár svých pokusů DreamHost a opravdu jsem na začátku měl snahu koupit si hosting v ČR, ale nejde to. Webhosting s cenou okolo 7-9 dolarů měsíčně, kde je prakticky vše neomezené (hlavně počet domén) pravděpodobně v ČR neexistuje.

Proč to v Česku nejde?

Jako zákazník nadávám na české hostery a nakupuji u konkurence v zahraničí, ale z pohledu webhostera už to vše vypadá trochu jinak. Stačí vzít pár čísel a vidím, že já bych také do nabízení hostingu za 7 dolarů měsíčně nešel. Ta částka je totiž naprosto směšná a firma musí mít tisíce klientů, aby se to mohlo vyplácet a to se v Česku podle mě nepovede – jsme malý trh.

Pokud budu prodávat webhosting za 150 Kč měsíčně se službami jako má zahraniční konkurence (prakticky vše neomezené, online helpdesk 24/7, luxusní webové rozhraní na vše atd.), tak mi tisíc klientů rozhodně nestačí – profi firmu s obratem 150 000 Kč měsíčně si neumím moc představit.  Čili představa, že založím novou firmu a začnu tu nabízet hosting v americkém stylu, je myslím dost mimo.

Samozřejmě je tu mnoho zavedených hosterů, kteří ty tisíce klientů mají a prodávají jim úspěšně „český“ hosting. Mohli by přijít s vylepšením své nabídky, ale proč by to proboha dělali? Proč by si střihem snížili své příjmy o desítky procent?

Přitlačí zahraniční konkurence na český webhosting?

Dotlačí české webhostingy ke změně zahraniční konkurence? Nemyslím si to, aspoň ne v brzké době. To, že pár informovaných a technicky zdatnějších lidí nehostuje weby v ČR ale v zahraničí, je pro české hostingové firmy IMHO nepodstatné. Většina firemních zákazníků nebude přesouvat weby do USA jen proto, aby ušetřila pár tisíc ročně, za to jim to nestojí. Osobní weby jednotlivců potřebují zpravidla jednu doménu a nic dalšího a to za cenu obdobnou té v zahraničí získají i v ČR – opět tedy nemají žádný důvod utíkat ke konkurenci. A to jsem ještě nezmínil jazykovou bariéru, která také může hrát roli.

Závěr

Závěr je asi ten, že pár „šílenců“ si hostuje weby v zahraničí a českým hosterům to může být zatím fuk. Nebo se pletu? Měli by se čeští webhosteři už teď bát zahraniční konkurence?

16 komentářů u „Český webhosting vs. zahraniční

 1. No problém je taky v tom – odvážili byste se třeba na Hostmonsteru, nebo Dreamhostu hostovat Lupu? Když je vše neomezené, neměl by být problém, ne?

 2. Lupu klidně… :) Ale vážně: Nějaký magazín, určený pro české publikum, bych doporučil provozovat na vlastním serveru – ale to už jsme se ze světa webhostingu přesunuli někam jinam, k dedikovaným serverům, VPSkám, housingu apod. Ale pro naprostou většinu webů postačí hosting – a pokud pro ně stačí hosting, tak je výhodnější ten zahraniční, pokud tedy není nutno z nějakého důvodu mít server v ČR.

 3. Otazka, kterou jsem ale zde ani v zadnem z odkazovanych clanku nenasel zodpovezenou je, jak moc se lisi rychlost pokud hostujete v CR a v USA? Prece jen vetsina ceskych firem ma hlavne/jenom ceske zakazniky, ceske stranky a cesky traffic. A rychlost hraje roli mnohem vetsi, nez par Kc za drazsi tuzemsky hosting.

 4. Ono je to celé trošku složitější. Dělal jsem takovou analýzu českých vs. zahraničních hostingů. Samozřejmě to zní krásně, neomezeně místa, neomezený traffic atd. Možná až na to, že většina těchto hostingů má limit na inody, čili běžnými weby tam obsadíte maximálně ~25GB. Dalším problémem je v případě některých brutálně shapovaná linka pro jednotlivé servery / jednotlivé domény, nemluvě o nezřídka pomalejší konektivitě do ČR. Na adsl od o2 naprosto jasně vidím zpomalení webů radka hulána které tam dnes zmigroval.
  Obvyklý limit je 25% výkonu procesoru po 90 sekund, poté je web blokován. Nedokážu si představit, že bych toto aplikoval u některých zákazníků v ČR, protože cca čtvrtinu zákazníků bych během prvního týdne prostě musel vypnout.

  Ten základní byznys plán tohoto celého je relativně jednoduchý – vezmeme 100M linku kterou platíme šířkou pásma, napasujeme do ní pár desítek serverů, a na ty nějaké ty zákazníky. Vzhledem k tomu, že je tam takových hostingů kvanta s naprosto brutální propagací, tak i lidi s jedním webem dají těch pět dolarů za měsíc. Tím se více než kompenzují ti, kteří si tam těch domén dají třeba desítky.
  Před nějakým časem jsme řešili myšlenku něčeho podobného v ČR, v praxi není problém zahostovat i padesát webů za stovku měsíčně – pokud to jsou MFA a podobné, které mají sto návštěvníků za den. Navíc jsou obvykle statické či s jednoduchým php, bez databáze, takže takových klientů není problém na ten server narvat opravdu hodně. Horší jsou takoví, kteří tam dají opravdu pořádné weby a když je potom člověk vyhodí protože jejich zátěž zcela neodpovídá službě (stejně jako to udělají na amerických hostinzích), tak budou trousit všude po fórech agresivní příspěvky, co je to za idioty. V USA je samozřejmě stejný problém, ale vzhledem k velikosti trhu relativně zanedbatelný, řekl bych že těch pomluv je tam v tomto směru méně.

  Kdyby to bylo tak neomezené, tak už tu nikdo nemá servery a všichni to konsolidují na hostingy, tak to není a ani nikdy nebude. Spíš si myslím, že postupem času se začnou prodávat hostingy spíše než na domény formou „hodina využití 1Ghz procesoru stojí …Kč/USD“ a na tento systém postupně přejdou všichni. Možná už moc fantazíruju a není to tak, ale to ukážou následující 3-4 roky.

  A jinak, happy new year :)

 5. Ještě jsem chtěl po té mé dlouhé úvaze (uhh, koukám co jsem to zplodil :)) ) zpět k článku – české hostingy se v krátkodobém horizontu určitě nezmění. Nemyslím si, že by jim to způsobilo ztrátu, protože by natáhli spoustu klientů od konkurence.

  Ale myslím, že spousta lidí mající v ČR jeden-dva malé webíky si radši zaplatí nějakých 30Kč za hosting za každý z nich za měsíc, než výhodných 5$, protože pro ně výhodné rozhodně nejsou. A takových je 70%.
  Pro spoustu zákazníků navíc je a pořád bude prioritní česká podpora a snad i u většiny hosterů oproti hostingu v usa relativně individuální přístup – forma livechatu kdy vás to randomem háže na různé lidi je pro dost lidí nepřijatelná a mají radši, když se z pěti zavolání alespoň dvakrát dovolají někomu stejnému.

 6. Martine, jasně u magazínu třídy Lupa, který denně generuje návštěvnost 15000 lidí se o serveru přemýšlet prostě musí. Tady – v mé narážce – šlo o něco trochu jiného. Směřoval jsem o oné opěvované neomezenosti hostingu. Kdyby to opravdu bylo neomezené, nebyl by problém tam Lupu hostovat. K megazínům obecně, nevidím důvod, proč webzine s návštěvností kolem 1000 návštěvníků denně nehostovat na sdíleném webhostingu.

  Problém je, že u těchto neomezených hostingů je pochopitelně omezené vše (s různými hranicemi; podobně jako u českých hostingů). Dost často se označují jako low-cost, což samo o sobě vypovídá hodně. Směřuji k tomu, že i když české a zahraniční hostingy nabízejí více méně stejně (krom toho multihostingu, teďka se bavíme o 1 aplikaci), ty české poskytují větší garantaci chodu. Alespoň já to tak cítím. Takže ano, hodí se to zejména pro menší stránečky, MFA atd. Bohužel na to žádný z hostingů moc neupozorňuje a bojím se, že takový Hostmonster, nebo Dreamhost by mě odstřihl rychleji než nějaký český hosting (Ignum, Web4U atd.)

  Krajo, myslím, že nějaký podobný model u svého multihostingu aplikuje Media Temple (mediatemple.net) a fakt je ten, že se mi jeví tato společnost právě díky tomu uvádění hranic na první a možná i na druhý pohled daleko věrohodněji, než ty „neomezené.“

  Mně spíš na českém internetovém poli chybí nějaký velmi levný webhoster, klidně (a spíš) jen s programem pro jednu doménu, který by byl opravdu levný, ale spolehlivý a především uváděl své možnosti (žádné „Když to bude moc vytěžovat server, tak se uvidí a asi vás odpojíme,“ ale jasně „Když zátěž dosáhne toho a toho, dostanete dva dny na přestěhování se jinam.“) Také by se hodila nějaké věrohodnost, protože levných webhostingů existuje spousta, ale jsou to různé Kapusty apod., kteří zrovna věrohodní nejsou. Určení takového hostingu je jasné – pro rozjezd nějakého projektu, o kterém nevím, jak se vydaří.

  nejhorší je, že obvykle ani ty „nemomezené“, ani ty české hostingy ve svých administracích a statistikách neuvádějí míru vuzžívání zdrojů (teda kromě přenosu dat.)

 7. Kraja: Teda já když jsem hostoval na Stationu (u vás) tak jste mi po čase „vyhodili“ kvůli přetěžování serveru databázového. Ovšem teď k tomu důležitému – nikdy jste neřekli, že ten web prostě na sdíleném webhostingu nezvládnete, vždycky jste jen řekli „Máte to špatně naprogramované“ a myslím, že tak to funguje i jinde – nikdo prostě nedokáže říct, že to nezvládne (ted\ kromě těch inteligentních, jako je třeba C4).

 8. Honzo, diky za reakci. Zajimalo by me, co si predstavujes pod pojmem „opravdu levny“ v kombinaci s pojmem „pro jednu domenu“. Jde o to, ze „zpracovani“ formou aktivace toho hostingu neni uplne zadarmo – mysleno z pohledu ze v ebance porad prichozi platba stoji par korun, prave nove prichozi mivaji problemy s pouzivanim (nevi jak neco udelat, cili jakoby vetsi zatez na support od techto lidi) a kdyz vezmu v potaz ze uz dnes se tu objevuji hostingy nabizejici hosting pod 10kc mesicne (muj nazor na ne je obecne znamy protoze si myslim ze uz je to pod jistou hranici, ale to je v teto diskuzi vedlejsi) tak me moc nenapada, kam se jeste dostat s cenou za jednu domenu rekneme pro MFA? Tam uz spis vidim budoucnost v nejakych baliccich typu 10 domen + giga mista za xxx kc.

  Tak dva roky zpet jsem vymyslel prave neco ve stylu pocitani vyuziteho vykonu a je to docela tezky orisek, tehdy se mi zdalo (mozna to byla blbost, precejen clovek v 17ti nedokaze vymyslet vsecko :) ), ze to vlastni pocitani musi byt „drazsi“ nez ten vykon. Znamena to totiz odlogovat vsechny requesty (sql, http) a nejakym zpusobem u nich odlovit kolik zezraly cpu a ram a ev. po jakou dobu (je rozdil php ktere secte dve hodnoty a php ktere selectne milion radek v databazi a updatne je), stejne tak je rozdil vyselektovani jednoho radku a vyselektovani milionu radku a jejich uprava (s trochou nadsazky cele, samozrejme), ale ta analyza se mi jevila dost nepristupna, i kdyz to nejak urcite lze. Treba amazon ve svych webservices pocita requesty a nerozlisuje jejich „zatez“, proste nejak dosli k tomu ze cena X$ je optimalni za Y requestu a samozrejme predpokladaji ze tech narocnych bude X na Y z celkoveho poctu.

  Nasemu hostingu tu delat reklamu nebudu (myslim ze s udajema co tu o me jsou videt je otazka minuty si ho vyguglit), vzhledem k >5k domenam si myslim ze dokaze poskytnout celkem kvalitni sluzby a nejlevnejsi tarif je za par desetikorun na mesic a myslim, ze nabizi vse, co pro rozjezd projektu potrebujes. Ale nechci delat tady ani kdekoli jinde reklamu, kontakt tu na me je, tak se muzes ozvat :)

  Kazdopadne muj nazor na problematiku je jasny celkem, a o to mi slo :)

 9. Osobně jsem na Hostmonster zkušebně převedl hosting pro MyEgo.cz s cca 8.000 lidí denně, hulan.cz, hulan.eu. hulan.us, hulan.info, blogcms.com a megablog.cz, a zatím bez problémů.

  Navíc to nestojí $70 ročně, ale jen $10 ročně – dají ti totiž $50 kredit na Google AdWords a $10 na nákup com/info/us/biz domény, takže celý hosting za první rok je vlastně v ceně 190 Kč.

  Tomu prostě cenově nemůže nikdo konkurovat v ČR, a pokud Hostmonster nebude ok, těch 190 Kč se prostě zahodí a migruje se jinam.

  Pokud mají milión klientů, tak to dává $70 mil ročně jen za hosting (cca 1.3 miliardy Kč), poté něco mají z registrace domén, nadstandardních služeb, atd., přičemž náklady na zhruba tisíc serverů dnes nejsou obrovské. Zjevně je to model, který funguje.

  Podpora funguje překvapivě dobře (odzkoušeno), PHP má velice rozumnou konfiguraci (de-facto veškeré moduly), neomezený počet DB, domén, subdomén, SSH přístup (instalace formou wget a tar je príma oproti kopírování tisíců malých souborů přes FTP; přímé spouštění perl skriptů, atd.), existuje samozřejmě SFTP, vzdálený přístup k MySQL třeba přes Navicat, a další. Na jedno kliknutí se dají instalovat desítky aplikací. Takto jsem třeba během jedné minuty zprovoznil novou domény a na ní bugtracking pro klienty – http://hulan.us/ (Mantisa).

  Príma je také to, že když mě napadne nový projekt, za $10 registrace domény je ihned v provozu, když nebude úspěšný, max po roce neobnovím doménu.

  Ten hosting není pro „nenáročné klienty“, on technicky nabízí věci, které u nás nemá hosting za 2.000 Kč měsíčně.

  NEVÝHODA: rychlost je pomalejší, ale to je prostě dané servery v USA, latence v rámci NIXu jsou jednotky ms, na USA je to 100-200ms, což mírně je poznat. Zase to bude lepší pro čtenáře v USA :)

 10. On je problém taky jinde. U českých hostingů je všechno problém. Je problém SSH, je problém vzdálený přístup na MySQL, je problém všechno.

  Tedy nejdená se pouze o cenu, ale také o technické možnosti, které se nabízí, a i zde Česko příšerně prohrává. A přitom se to nedá zdůvodnit cenou, jenom prostě tím, že … všude kálejí v Česku zákazníkům na hlavu, tak to budeme taky tak dělat. A okecáme to bezpečností, oni nám to zbaští.

 11. Krajo, když nad tím teď trochu přemýšlím, tak by se to asi z ekonomických důvodů nevyplatilo. Chci ale podotknout, že jsem nemyslel žádné MFA, ale opravdu „projekty,“ u kterých ale třeba nevím, jak moc se chytnou, kolik budou požírat procesorového času, jaké budou přenosy dat. Nejvíce mě štve, když se třeba s jedním projektem musím stěhovat neustále o dům dál (provozovatel je idiot, který má dostupnost serveru 90-95 procent) a předplácet si hosting na rok dopředu. Pro mě není problém dát 50 korun měsíčně za hosting, problém je zaplatit dopředu roční období. (Párkrát jsem se již spálil, jak jsem psal a velké zavedené společnosti typu Ignum neposkytují hosting za 50 korun na měsíc.)

  Proto se mi třeba líbí typy hostingů, kde je výsledná cena počítána až za využití systémových prostředků. Kdyby to někdo u nás začal nabízet, zkusil bych jej (dopředu nedává nic omezeně neomezeného, ale hned říká, kolik za své služby bude chtít). Chybí mi prostě hosting, který se stránkou poroste, ale vzhledem, že každý hoster je ochoten domluvě (téměř), tak vlastně tento problém pomíjí a neexistuje. Jediný problém, který existuje, je spolehlivost hosterů.

  Co se týče sebe, myslíš Station? Kdysi jsi nějaké služby asi nabízel i na Kraja.cz, ale z té stránky je dnes jen linkfarma, která asi těží z minulé slávy.

  Každopádně, já jsem svůj problém zatím vyřešil tím, že jsem si se slevou koupil hosting za 10 dolarů na rok u Dreamhostu a uvidím, jak to pojede. Kdyby to u nějaké výzmamnější stránky dělalo problém, tak ji prostě přesunu někam do čech. Zatím docela zajímavě vypadají Rightway, tak případně k nim.

 12. Přesně jak psal Miroslav Ponkrác: Nejde o to, že „neomezené“ není neomezené, to je mi ukradené. Jde mi o to, že:

  – na každý malý web (u nějž nevím jak se chytí) nemusím platit nový hosting (a nové přihlašovací údaje, nový FTP, znovu uploadovat framework, instalovat Drupal, …)

  – zaplatím přes PayPal (nebo kreditku) a mám hosting za deset minut, nemusím čekat několik dní, než mi to zřídí a než proběhne platba (zdá se mi to, nebo je „zřízení do jednoho dne“ v ČR standard?)

  – spousta věcí, co je v ČR „problém“ (remote MySQL, vypnutý safe mode, SSH, https, RoR, víc domén u účtu, schopné adminské rozhraní, …) tam prostě funguje a jsou brány jako samozřejmost, zatímco tady se musíte nejdřív dlouho dohadovat s hostérem, dokazovat mu že to jde, pak se s ním domlouvat kolik mu za to připlatíte a nakonec vám řekne, že vám „to teda tak do měsíce udělá“.

  Vůbec nejde o to, jestli to stojí 50 nebo 150 Kč, ale o to, co mi nabízejí a za jakých podmínek. A já mám pocit, že mi čeští hostéři nabízí za pěti- či desetinásobek peněz míň služeb, menší pohodlí a větší „kálení na hlavu“ než ten „fujfuj low-cost“ hosting.

 13. Nevím, s jakými webhostery máte zkušenost. Dreamhost a Hostgator jsem si vyzkoušel (loni jsem je po dvou letech spokojenosti zrušil), a myslím, že v kvalitě služeb nejsou nijak nedostižní. Naopak vidím problém *jen* v ceně. Na podobné úrovni mně přijde třeba české Arachne nebo VPS u xnet.cz (i když vlastní zkušenost nemám).

  Osm let hostuju weby u NetHostu, a i když jsou ve srovnání s konkurencí nejdražší, pořád myslím, že se vyplatí používat je jako primárního webhostera. Mám u nich VPS s přesně garantovaným výkonem a přemýšlím o přechodu na vlastní stroj (samozřejmě zase u NetHostu).

  Hosting v zahraničí je fajn jako doplněk.

 14. Jako nejlepší řešení se mi jeví zisky z affiliate programů Hostmonster a Dreamhost pokrýt hostování u českého Tojeono.

 15. Pokud chces hosting kterej s tebou poroste tak vyzkousej amazonAWS tam si platis jen to co spotrebujes – procesorovy cas – prenesena data atd..
  Otazka je kdo je schopnej se starat o „vlastni server“ :) pac tam si kupujes opravdu jen vypocetni kapacitu a co na tom bezi je tvoje vec – linux bsd win atd atd :)

 16. Neomezený přenos dat neexistuje, hostingové společnosti to ale tak uvádějí jednak protože se to blbě vysětluje především novým zákazníkům, t.j. začínajícím, a za další pokud by uvedli skutečný limit, tak by to část potencionálních zákazníků mohlo odradit a zřídíly by si hosting tam, kde uvádějí „neomezený“ a tak to prostě uvádějí tak skoro všichni.
  Pokud máte náročný web, velký traffic a chcete ušetřit, tak si musíte zřídit hosting v zahraničí, nejlépe v USA. Dřív sem hostoval na Isolu, na který si příliš nemohu stěžovat, řekl bych, že v Česku patří k těm lepším, ale jakmile sem měl traffic skoro 100GB měsíčně nastal problém a musel sem se stěhovat.
  Dva roky jsem na http://certifiedhosting.com/ a maximální spokojenost. Tehdy sem si zřídil plán insane s místem na disku 100GB, měsíčním limitem 1000GB, s hostováním až 100 domén 2 řádu na jednom účtu za 9,95USD/měsíc. Dnes už tedy uvádějí taky vše „neomezeně“ což bude asi z důvodů jak sem již psal výše. Cena začíná na 4,95USD/měsíc. Nyní mám traffic skoro 300GB a valí to rychle a spolehlivě, a to tam mám více náročných aplikací na CPU. U nás by takový hosting vyšel zhruba na 3000Kč.
  Hosting s vysokým limitem dat(třeba až 5000GB) nabízejí také Dreamhost, Godaddy, Servage a jiní, ale tam když máte velký traffic, či větší zátěž na CPU tak vás přesunou na pomalejší server. Ono i v Česku narazíte na podobné nabídky laciného hostingu s vysokými limity dat a prostoru, ale pozor, ti často jen přeprodávají zahraniční hosting.

Komentáře nejsou povoleny.