Vyberte stránku

Gamifikace je budoucnost. A nebo taky ne. Gamifikace je prolínání her s reálným životem a neznamená nutně to, že střílíte virtuální pistolí po spolucestujících v tramvaji :) Každopádně je to hype a mnozí předpovídají gamifikaci všeho a všude.

Už nějaký čas používám navigaci Waze a když jsem přemýšlel, co mě na ní baví a proč podle ní jezdím i tam, kam trefím poslepu, došlo mi, že je to ona gamifikace v praxi a v případě Waze perfektně udělaná.

Klient Waze existuje pro všechny významné mobilní platformy (iOS, Android, Nokia, Blackberry) a je zdarma. Princip je jednoduchý – milióny lidí po světě jezdí s navigací Waze a tvoří tak sami mapy a trasy. To z Waze dělá obrovský samoučící se organizmus, který tak zná cestu prakticky kamkoliv a neustále se zdokonaluje. Už to samo o sobě je geniální nápad, ale autoři šli ještě dál a přidali ony zábavné herní prvky.

Používáním navigace totiž získáváte body za různé úkony, ať už jsou to naježděné kilometry, opakované použití navigace v jednom týdnu, nebo třeba sbírání předmětů na cestě (virtuálních samozřejmě). Já osobně sice nepovažuji dobrovolnou zajížďku o 10 km kvůli přejetí zmrzliny a získání bodů za nijak zvlášť zábavné, ale proti gustu…

Co ale užitečné a zábavné je, je to, že body sbíráte i za hlášení dopravní situace – na tři kliky můžete ostatní upozornit na radar, hlídku, nehodu, kolonu, rozbitou silnici atd. a i za to získáváte body. Tady naplno funguje ono „komunitní“ a nakonec ani tak nejde o ty body, jako o pocit, že někomu pomůžete. Hlášení od ostatních účastníků se samozřejmě zobrazují na vašem display, takže vás nepřekvapí kolona, policejní hlídka či odstavený kamion.

K celkovému dobrému pocitu přispívá i perfektní uživatelské rozhraní, které přišlo s novou verzí před několika měsíci a může směle konkurovat komerčním navigacím. Jeho velkým plus je to, že i za jízdy jste schopni posílat informace ze silnice, aniž byste se sami stali hlavním hrdinou příštího hlášení :)

Waze dále disponuje klasickými komunitními funkcemi jako jsou skupiny „přátel“, kteří např. jezdí pravidelně stejnou trasu, s ostatními uživateli můžete chatovat (to spíš v koloně, než za jízdy), nechybí ani tradiční sdílení informací na Facebook, Twitter a Forsquare.

Sečteno a podtrženo, pokud hledáte navigaci zdarma pro svůj chytrý mobil a chcete se s ní i trochu pobavit, zkuste Waze a nebudete myslím litovat.