Pixmac vám po roce zkonfiskuje vaše peníze (kredity)

Možná jsem objevil Ameriku a všichni to vědí (je to přece v podmínkách), ale přesto si dovolím upozornit na podivnost, která podle mě není úplně košér a pokud podmínky nečtete, můžete se divit jako já.

Pixmac mi přijde jako super služba a doporučoval jsem ji kde to šlo. Používám ji ale minimálně a za rok jsem tam koupil  7 fotek. Když jsem dnes chtěl koupit osmou, přišlo mi divné, že už nemám kredit i když jsem jich koupil před rokem 30 za 869 Kč. Začal jsem tedy pátrat co se děje a v přehledu pohybů na účtu jsem objevil u řádku s nákupem kreditů ve sloupečku Expirace datum 2012-04-26 11:18:20 a začal jsem tušit, kde bude problém. Mojí domněnku potvrdila věta v podmínkách služby:

Kredit je platební jednotka na Pixmac. Cena fotografií a provizí autorům jsou zobrazovány v kreditech a cena kreditů je zobrazována v ceníku. Kredity vyprší po roce od koupě. Bonusové kredity expirují obvykle po 3 měsících od data získání.

Kromě toho, že jsem to celé jak na potvoru zjistil asi 30 minut po expiraci (!), mě na tom vytočila sama podstata. Já si předplácím nějakou službu, dávám provozovateli své reálné peníze a on se rozhodne, že po roce jsou peníze jeho a žádnou službu mi za ně nedá? Přijde to někomu normální způsob podnikání? A vůbec mě nezajímá, že to konkurence dělá taky a že jsem s tím souhlasil (ano, souhlasil a jsem blb, že nečtu podmínky). Jde ale o princip a o etiku takového jednání.

Důvod takového chování mi uniká, ale třeba mi to někdo vysvětlí v komentářích. Čistě technicky mohou být mé kredity v databázi uložené třeba 100 let. Vracet mi je nikdy nebudou (nemusí), ale proč bych si nemohl fotku koupit za dva roky, za pět let, za deset let? Pokud pracuji s penězi klientů, kteří mi je dávají dopředu, nemůže být technicky rozdíl v tom, jestli je eviduji rok nebo deset let. A i kdyby náhodou existoval důvod a nešlo to jinak, proč mi nepošlou jako slušný dodavatel měsíc před expirací mail „hele, fakt to nejde jinak, ty kredity budou expirovat, tak tě na to upozorňujeme“. 

Opravdu stojí Pixmacu tato „sviňárnička“ za to, že tím naštvou své doteď spokojené klienty?

7 komentářů u „Pixmac vám po roce zkonfiskuje vaše peníze (kredity)

 1. Jo, taky mi to přijde jako „sviňárnička“. Nějaký rozumný důvod k ospravedlnění se dost těžko najde, prostě určují zákazníkovi minimální objem spotřeby. Stejně jako v cukrárně, kde si nemůžu koupit půlkopeček zrmzliny :)

 2. Taky se mi to stalo, bez nějakého viditelného upozornění mi zmizelo z účtu cca 80 kreditů. Teprve po e-mailové komunikaci mi prodloužili lhůtu na vyčerpání kreditů o 1 měsíc. I tak se mi to zdá jako velmi divná praktika. Je to taky důvod, proč jsem od té doby PixMac nepoužil (nakupuju na iStockPhoto, kde kredity čerpám libovolně).

 3. Zdravim. V prvni rade chci rict, ze vime ze to je problem a mame nejaka ‚skoro reseni‘ v rozpracovanem stavu.

  Duvody:

  1. Ucetni problem. Jde o to, ze schovavat si nevycerpane kredity ve firme ‚treba 100 let‘ take znamena, ze firma bude mit neustale narustajici dluh, ktery ani nepujde vyresit, pokud klient treba prestane sluzbu vyuzivat. Potrebujeme vedet kde konci zaloha a zacina zisk.

  2. Industry standard. Expiraci kreditu na rok maji vsichni nasi konkurenti bez vyjimky a prodo jsme v pocatku budovali sluzbu takto. Fakt je ten, ze uplne ta nejnizsi cena za fotku je dosazena zejmena u lidi, kteri vse vycerpaji. Zbyvajici cast uzivatelu ma moznost kupovat fotky jednotlive a tim nemit expiraci zadnou (cena je pak o neco vyssi).

  3. Jedine reseni, ktere by nakrmilo vlka a nechalo doma kozu, ktere nas napadlo, je to, ze klienti si budou moci kredity ‚pro jednou‘ znovu ozivit. Tim zmizi to nemile prekvapeni po 30ti minutach, kdy probehla expirace. A soucasne alespon castecne predejdeme situaci kdy by jsme ve firme kumulovali nerizeny dluh. V teto chvili to delame na zadost, planujeme to zrealizovat tak aby to fungovalo bez nasi asistence.

  Diky za pochopeni a omlouvam se za nervove vypeti, ktere jsme zpusobili.

  Vita

  1. Rychlé a celkem bezbolestné řešení by bylo to e-mailové varování. Každopádně díky za reakci a držím palce při nalézání a implementaci řešení.

 4. Tak to jsem netušil. A díky za upozornění, rozhodně důvod proč Pixmac nepoužívat.

Komentáře nejsou povoleny.