Přežije MSIE 6 rok 2010?

Je to skoro rok, co jsem se radoval z propadu MSIE 6 pod 10 % na Rootu a 8 měsíců od doby, co jsem zadoufal, že MSIE 6 brzy zmizí v propadlišti dějin, takže je vhodná chvilka se podívat, zda tento kriplbrowser opravdu z našich počítačů mizí.

Odpověď není celkem očekávaně jednoduchá. Jsou weby, kde MSIE 6 zaplaťpanbůh v propadlišti dějin skončil, ale je jich jako šafránu.

Vítězem a šťastlivcem, kterého už opravdu MSIE 6 nemusí zajímat, je Zdroják s podílem šestky 2 %. Zajímavostí je, že IE 7 a 6 mají na Zdrojáku pouhých 7,5 %. Staré iečko nás nemusí znervózňovat ani na Rootu, kde je už také pod pěti procenty – 4,9 %. K hranici ignorace MSIE 6 se blíží i Weblogy, kde máme číslo 5,7 %.

Dále bohužel následují pro mě nepochopitelná čísla ze serverů s jinou cílovou skupinou. Jakž takž se ještě drží Lupa s podílem šestkové verze exploreru na 12,9 %, ale u čtenářů Lupy bych čekal číslo pod 10 %. Pod 20 % se dostávají servery s lehce techničtější skupinou návštěvníků: Slunečnice 16,4 %, DigiZone 18,1 %, Navrcholu 18,7 % a Bomba 19,2 %.

Pomyslné startovní pole uzavírají servery zaměřené na manažery, podnikatele a lidi zajímající se o ekonomiku a finance. Měšec 25,6 % a Podnikatel 27,3 %.

Data za celý český Internet v těchto dnech kolegové připravují a kromě tiskové zprávy je najdete i na Zdrojáku a pravděpodobně i na Lupě. Odhaduji, že podíl MSIE 6 bude globálně někde okolo 25 % a to není moc dobrý zpráva pro webové vývojáře.

Na otázku z nadpisu článku si odpovím tak, že se trochu bojím, že ještě v roce 2010 budeme pro MSIE 6 ladit weby zaměřené na laické uživatele a to není moc dobrá vyhlídka.

Zdroj dat: Navrcholu.cz, říjen 2008.

19 komentářů u „Přežije MSIE 6 rok 2010?

 1. Jojo, až mi půjde do počítače nainstalovat něco jiného, tak se klidně IE6 vzdám. Bohužel Microsoft nějak nechápe, že by IE7 měl být i pro něco jiného, než jeho nejmodernější operační systémy. A já nemám nejmenší důvod k upgrade – už jen ta představa mě děsí.

 2. od člověka který se motá kolek interfernetu tak dlouho bych očekával, že už zaslechl, že existují i jiné prohlížeče než Interfernet Explorer XD

 3. Ja doufam, ze neprezije rok 2009 :-D Jak jsem psal nekde jinde. Musime prestat optimalizovat pro IE6 jinak se ho nidky nezbavime :-D Lidi si pak uvedomi, ze musi aktualizovat prohlizec, nebo prejit na FF, Operu nebo treba Safari. :-)

 4. „zda tento kriplbrowser opravdu z našich počítačů mizí“ — jen maličké upřesnění … nazývat v roce 2008 „kriplbrowserem“ něco, co vzniklo v roce 2001, a v té době to bylo jednoznačně absolutní špičkou, je prostě nedostatek v logickém uvažování.

  Ano, IE6 je problém pro webdesign, ale ne protože je špatný, ale protože byl kdysi natolik dobrý, že tu s námi vydržel až do roku 2008. A to se žádnému jinému browseru nepovedlo.

  Z jistého pohledu je docela pozoruhodné, co dosud dokáže, 99.999% webů v něm běží, a běží dobře.

  Hezky to spíše ukazuje fakt, že lidé jsou s Windows spokojení, dlouhodobě, a také to, že řada z nich je alergická na změnu (a neupgradují).

 5. Pokud tu budou lidé, kteří používají starší Windows jak XP sp2, tak tu s nimi bude i IE6

 6. „99.999% webů v něm běží, a běží dobře.“ — tady vidím jistý nedostatek v logickém uvažování. Dokud bude potřeba všechny weby odlatit v IE 6, tak v něm všechny poběží dobře, že…

 7. Ačkoli mi IE 6 jako webdesignerovi dělá vrásky, jako uživatel ho stále používám a používat budu. Firefox mi jaksi nesednul, Opera neumí drag&drop a nové verze Exploreru jsou uživatelsky podivné a pomalejší. Úplně souhlasím s tím, co napsali Daniel Dočekal a Radek Hulán.

  Správná otázka v titulku by měla znít, zda Internet Explorer 6 přežije rok 2020. Myslím, že ne, ale 2010 dává v pohodě. Pro některé lidi prostě IE 6 nemá alternativu a jiným lidem (např. mně) prostě vyhovuje. Nebo jde o to, kolik procent je dostatečně málo na to, abychom je začli ignorovat. Podle Toplistu je u nás IE šestky stále 23 procent. Kolem roku 2010 to bude stále kolem procent pěti, ale v absolutních číslech to bude velmi mnoho lidí a počítačů, určitě víc než je třeba dnes uživatelů Opery. A tu si dnes nedovolí ignorovat snad nikdo.

 8. Jak můžeš být webdesignér a používat IE6? Jestli jsi s tím spokojený, tak proto, žes ostatní prohlížeče pořádně (!) neprozkoumal, ale jen jednou spustil.

 9. @Michal : Nikde není řečeno, že bych neměl vše ostatní, včetně IE7/8 na notebooku. Ale dokud bude moje hlavni pracovní mašina mít Windows 2000, tak bude mým hlavním prohlížečem IE6. Prostě proto, že jiné IE na W2K dát nejde. A vcelku logicky bych se mohl optat, jak někdo takhle jednoduchou věc nemůže nechápat.

 10. „Dokud bude potřeba všechny weby odlatit v IE 6, tak v něm všechny poběží dobře“ — ne tak docela, v jiných browserech z roku 2001 by moderní web nešel vůbec. IE6 je fakt vynikající v tom, že i po 7 letech zvládá slušně moderní AJAX, hromadu věcí z CSS, atd. Prostě ten browser je na svůj věk naprosto úžasný.

  Opera či Mozilla (ani nevím, zda to v té době byla Mozilla Suite, Phoenix či Firebird) by to neuměla.

 11. „IE6 je fakt vynikající v tom, že i po 7 letech zvládá slušně moderní AJAX, hromadu věcí z CSS, atd.“

  Spíš moderní AJAX, díky mnoha hackům a nucenému přizpůsobování se archaickým prohlížečům, zvládá i IE6 :-)

 12. Tak se tak nejak obavam, ze autor zustal nepochopen :-) Ja zustavam u sveho nazoru, ze kdybych se zitra probudil a IE6 by nebyl tak neuronim ani slzicku. Obhajoba RH je smesna a jen poukazuje na jeho maniakalni vstah k Win ;-)

 13. „Prostě ten browser je na svůj věk naprosto úžasný.“

  Áno, v roku 2001 to bol naozaj najlepší browser, ale v roku 2008 naň viac sedí označenie kriplbrowser ako „naprosto úžasný“. A web dizajnéri sa právom hnevajú na Microsoft za to, že niekoľko rokov neospravedlniteľne spal a na ďalší vývoj IE zvysoka kašÄ¾al. A tiež za to, že aj keď IE8 konečne pomaly dobieha konkurenciu, Microsoft ho nevie ponúknuť používateľom tak, aby boli ochotní a schopní sa konečne zbaviť 7 rokov starého kriplbrowsera (neprispôsobiteľné toolbary + funkcie, ktoré bežným sekretárkam naháňajú strach, a ani EmulateIE7 to asi nezachráni).

  V roku 2001 to bol skvelý browser, ale v roku 2008 trávim až príliš veľké množstvo hodín pridávaním work-aroundov do CSS súboru, includovaného cez CC pre LTE IE6. A určite nie som jediný, komu je z toho už nevoľno.

  A mimochodom, ani IE7 nie je ktovieaké vykúpenie…

 14. „Obhajoba RH je … maniakalni vstah k Win “ — naopak, inteligentní lidé se mnou (jako vždy) souhlasí. Hloupý maniak jsi zde jen ty.

  Osobně bych IE6 mimochodem rozhodně nepoužíval, na dnešní dobu mi zásadně nevyhovuje, a dokud nebyl výborný IE7, preferoval jsem Operu 7/8/9. Ale přesto IE6 -je- vynikající browser.

  Nemůžeš dnes říkat, že Ford T je „kriplauto“, protože nemá přece ABS, airbagy, ba ani posilovač řízení. Na svoji dobu to byla bomba, a jen z tohoto pohledu je to možné posuzovat.

  To, že existuje řada lidí, kteří nechtějí upgradovat, a vyhovuje jim 7-10 let starý systém, to je prostě fakt, a s nímž je potřeba se smířit.

  7-10 roků starý Linux s Netscape 4 by rozhodně nezvládal to, co po 7 letech umí IE6, to je prostě fakt. Z tohoto pohledu je IE6 naprosto úžasný, v roce 2001 byl nejlepší a neměl naprosto žádnou konkurenci, a je zcela irelevantní, že -dnes- existují mnohem lepší prohlížeče jako IE7 či IE8 (B2) či (pomalý) FF 3.0.

 15. Pane Hulán, vy jste fakt úplně mimo. Jestli si myslíte, že to že IE6 dneska ještě jakž takž vyhovuje je jeho schopností, tak to jste vedle. Je to jenom tím, že se webový vývojáři nové technologí snaží pracně na něj naroubovat. Pokud by si všichni vývojáři dali tu práci s Netscape 4, tak by to také šlo.
  Ford T je unikátní auto, ale nebrání ostatním autům jezdit rychle. Kdežto uživatelé fosilie IE6 očekávají, že se jim svět přizpůsobí. A pak vývojáři mrhají svým časem (=penězi) na to, aby se mu přizpůsobili. Zajímalo by mě, kolik činí celosvětová škoda, kterou IE6 způsobil (=kolik času se zbytečně promrhalo). Podle mě to jde do miliard. To MS započítává do svých TCO?

 16. Objektivně, IE6 je velice rychlý prohlížeč (co startuje rychleji?) s jednoduchým ovládáním a největší podporou webů. Jako uživatel jsem s ním celkem spokojen a hledisko vývojářů mě nemusí zajímat. Stejně tak by mě nikdy nenapadlo „hněvat se na Microsoft“ proto, že své peníze neinvestoval tam, kam by si někdo přál ;)

  Zkrátka – na oněch číslech ze serverů s obecnější cílovou skupinou nevidím nic nepochopitelného. Používají, co jim vyhovuje.

 17. Shrnutí diskuse je jednoduché. IE6 je dnes pro webové vývojáře špatný browser. Ale jiná situace je pro uživatele. Jak už bylo řečeno, IE6 mnoha uživatelům díky své jednoduchosti vyhovuje + navíc se jeho uživatelé nemusí starat o to, zda se webové stránky v něm dobře zobrazí. Uživatelé starších Windowsů mají navíc omezený výběr. Tam je jen IE6 vs Opera. A přestože Operu používám, ne každému musí vyhovovat.

 18. „Obecnější cílová skupina používá co jim vyhovuje.“

  Tato cílová skupina nepoužívá, co jim vyhovuje (to nejsou schopni posoudit), ale co se jim dá. A taky jsou alergičtí na změnu, což je lidská vlastnost.

  Mojí mamince vyhovuje Ubuntu a FF3, protože jí to nainstaloval a ukázal, jak se s tím pracuje. Stejně tak by mohla mít Windows 2000 a IE6.

Komentáře nejsou povoleny.