Prohlížečové superúterý se nekonalo

Spousta lidí (včetně mě) se nechala nachytat na prohlížečové superúterý a doufala v urychlení konce zastaralého Microsoft Internet Exploreru 6. Jak to tedy ve skutečnosti dopadlo?

Nestalo se prakticky vůbec nic. Jak ukazuje následující tabulka, hodnoty za celý týden před velkým updatem a po něm se v podstatě nijak neliší. Na masověji zaměřených webech poklesl MSIE 6 zhruba o procentní bod. Root.cz chlubící se velice „elitními“ uživateli pokud jde o technické znalosti, se už nehnul prakticky vůbec – standardní čtenář Roota už MSIE 6 pravděpodobně dávno zahodil a těch sedm procent jsou podle mě náhodní zbloudilci z vyhledávačů.

web 4. – 10. 2. 2008 18. – 24. 2. 2008
Root.cz 7,10 % 7,06 %
Lupa.cz 17,52 % 16,72 %
Slunečnice.cz 23,09 % 22,49 %
Měšec.cz 38,96 % 37,49 %

Nevím, proč se předpovědi nenaplnily – v updatování Windows se nevyznám, neboť je nepoužívám, ale pokud se nepovedlo zbavit MSIE teď, tak už opravdu nevím kdy. Možná jsem si měl k tomuto zápisku zapůjčit a parafrázovat titulek od kolegy Jakuba Šťastného – MSIE 6: prohlížeč, který zapomněl zemřít.

9 komentářů u „Prohlížečové superúterý se nekonalo

 1. Mozno to bude v tom, ze Windows Update pouziva len to 1% ludi, zvysok ma nelegelane Windows a teda aktualizacie nestahuje.

 2. Nějaký pozitivní efekt to mít mohlo, například admini na VŠCHT upgrade dlouho odkládali a až s tímto dnem se rozhodli pro migraci IE6-7 na celé škole. Nedivil bych se, když by nebyli jediní. Ale taky mne překvapuje, že se to globálně výrazně příliš neprojevilo. Záleží na adminech a kompatibilitě intranetových aplikací, takové O2 jede pořád na IE6 a nejspíš ještě i dlouho bude.

 3. Náhodný zbloudilec z vyhledávačů nejsem a technické znalosti mám snad na úrovni, přesto patřím do zmíněných sedmi procent čtenářů Roota – že by extra kategorie? :-)

  [1] tuším, že automatické aktualizace neověřují, zda jsou Windows legální.

 4. Také si spousta lidí (třeba jako já) tu aktualizaci na IE 7 zakázala :)

  [2] ověřují

 5. Namístě je také dobré si uvědomit, že IE7 je pouze pro Win XP, nižší verze OS musejí setrvat na IE6.

 6. Hodně lidí si instalaci IE 7 nepovolí nebo ho později odinstaluje, protože IE 7 ze záhadných důvodů nedovoluje měnit pozici adresového řádku a menu (má je v nezvyklém pořadí). Než bych si zvykal na úplně nové rozložení ovládacích prvků, které mě navíc nutí s mými nástroji používat o jeden řádek nástrojů víc (a mít tak méně místa na čtení), raději zůstávám u IE 6. A co se tak různě bavím s lidmi, nejsem jediný, komu to vadí.

  Ten skutečně velký posun v rozšíření IE 7 už nastal, nejvíc kolem Vánoc (plus mínus tři týdny). Microsoft ty aktualizace nechává pouštět postupně.

Komentáře nejsou povoleny.