Vyberte stránku

Pixyho blog mám celkem rád, byť s ním ne vždy souhlasím. Pixy totiž dokáže napsat výborný spot na téma věčného boje fanatických příznivců čehokoliv (Nešahej nám na klikvu!) nebo na téma pokuta MS od EU (EU vs. Microsoft. Kde je menší zlo?), ale dokáže napsat i úplně zcestný příspěvek ve stylu „já jsem bloger, teď jim to nandám“ (Byl jsem pár hodin porotcem Křišťálové Lupy).

Pixyho chybné závěry

1. Nechat nominovat lidi, je nešťastné

Loni jsme v dost podobné anketě CZECH OPEN SOURCE 2006 zaměřenou na ocenění nejlepších open-source projektů rozhodli nechat nominovat pouze odbornou porotu. To jsme si dali. Co tady dělá X, když Y je stokrát lepší? Kterej blbec zapomněl na Z? Co tu dělá Fň, když je to úplně nepoužitelné? Tenkrát jsme si řekli, že příští ročník dáme nominace do rukou veřejnosti a i díky této zkušenosti to tak je i na Křišťálové Lupě. Nikdy se nezavděčíš všem a veřejné nominování je podle mě ta lepší varianta (menší zlo).

2. Nominovaní za desítky hlasů

Pixy: Počty hlasů u jednotlivých nominací jsou tajné, ale osobně je tipuji na desítky, někdy snad i jen jednotky hlasů.

Weby nominovalo téměř deset tisíc lidí (veřejný zdroj). Hodně nebo málo? Mně to přijde hodně, někomu se to může zdát málo, ale rozhodně se do druhé fáze nemohl dostat web s desítkou nominací.

3. Pixyho 3 tři způsoby nominace

Co já vím? Napíšu to nejznámější, na co si vzpomenu.

Nesmysl. Nebo má Pixy pocit, že třeba Leoš Literák nebo Bohumil Přecechtěl jsou nějaké známé osobnosti, které někdo napsal proto, že nevěděl co napsat? Leoše zná jen linuxová komunita a kdo je Bohumil Přecechtěl sám ani nevím. Že je tam Ivo? Jestli tohle někomu připadá nelogické, tak nevím zda žije v CZ.

Klubíky a recese

Kromě toho, že Pixy opakuje teorii o pár hlasech, korunuje úvahu větou Nebo si snad opravdu mám myslet, že fan-webík nějakého televizního seriálu má být českým Zábavním webem roku?. Pravděpodobně má na mysli nominované weby Lost.cz Prison-break.cz a tady bohužel svoji neznalost dokumentuje v plné nahotě – pokud já vím, jde o jedny z nejúspěšnějších seriálů posledních let a jejich fanoušci mají weby, které návštěvností strčí do kapsy leckterý, pro Pixyho asi relevantnější, web. Já osobně jsem neviděl jediný díl těch seriálů, nejsem jejich fanouškem, ale že jde o hit posledních let vím. Pixy to jistě vědět nemusí, ale není pak lepší mlčet, než se znemožnit?

Konkureční boj

Hele, Franto, se vyhlásila tajdleta soutěž a když tam ten náš novej webik naklikáme, tak máme reklamu zadarmo. Fasa, ne?

Úsměvné, nominace samozřejmě nějakým robotem naklikat nešlo. Daleko jednodušší a účinější (a to je nutno přiznat) bylo umístění propagačních bannerů na web a upozornění návštěvníků daného webu na anketu a možnost nominovat oblíbený web. Tuto možnost měli všichni majitelé webů, jak ji kdo využil je jiná věc – startovací čáru měli všichni stejnou.

V zápalu boje proti Křišťálové Lupě a vzdávání se místa v porotě Pixy asi jaksi přehlédl, že jako porotce měl právo dát hlas a body projektu, který v nominaci vůbec není. Mohl všem ukázat, který že je ten skvělý web, co si nominaci zaslouží. Nestalo se a tak pixyho spot vyznívá tak, jak vyznívá – dneska jsem se špatně vyspal, na koho bych si plivnul?

Pixiho spot končí tím, že v podstatě myšlenku Křišťálové Lupy chápe, ale nechce být v porotě. Já bych tento příspěvek zakončil tím, že v podstatě Pixyho chápu a některé nominace nejsou ani můj šálek čaje, ale styl jeho příspěvku nějak nechápu.