Živě: český internetový parazit

Na Živě může zjevně psát kde kdo a cokoliv. Že to nemá hlavu a patu je celkem fuk, hlavně že máme článek a shrábneme peníze za reklamu (když už bych měl psát podobně jako mistr Polesný).

O Bombě si může každý myslet co chce, je to jeho právo, ale pokud celý článek stojí na tom, že Bomba je parazit který vykrádá cizí obsah a šéfredaktor to vydá, je tu něco špatně. Proč? Protože panu Polesnému jaksi unikla jedna zásadní věc – totiž to, že videoservery přímo vybízejí ke sdílení videí a kdyby nechtěly, aby lidé videa používali na svých webech, jednoduše tomu zabrání a agregátor je vyřízen.

Proč to videoservery neudělají? Jednak se chtějí propagovat a zvyšovat počty shlédnutí svých videí a jednak, a to je hlavní důvod, chystají prodej reklamy ve videích a dělení se s majiteli stránek o příjem z nich (minimálně jde o YouTube a myslím, že i Stream chystá něco takového). Je to sice asi vzdálenější budoucnost, ale počítá se s tím.

Důvody vydání takto nenávistného článku mohou být  různé, ale ze všech, které mě napadají, je nejpravděpodobnější obyčejná neschopnost redaktora a nepochopitelné selhání šéfredaktora, který takový blábol pustí ven. Ale co bychom chtěli od Živě, které žije na kontroverzních článcích a plamenných diskusích pod nimi, že?

BTW: pane Polesný, díky za ty stovky poslaných lidí na Bombu :)

16 komentářů u „Živě: český internetový parazit

 1. Živě je pro mě čím dál řím větší brak. Každý den nějaký článek o Firefoxu. Ano, mám ho rád, používám ho, nepřejdu, ale to už je podle mě moc.

 2. Moznost vkladat videa z YouTube a podobnych videoserveru na sve stranky je priramne smerovana pro koncove uzivatele, ne pro agregujici servery.

  To co provadi Bomba.cz se tezko vejde pod bezuplnatnou citaci, naopak, spise se jedna o neopravnene vytezovani cizi databaze.

  Timto nechci nijak obhajovat spatny clanek na Zive, ale nelze se na problematiku divat jednostrane. To co dela server Bomba.cz je minimalne na hrane. Jestli pred nebo za, to se zjisti az v pripadne soudnim sporu.

 3. Heh..tento článek z Živě mne ráno také přivedl na Bombu. Chvilku jsem v ní listoval a musím říct, že takový server tu chyběl..zvlášť funkce titulkování je něco skvělého. Začnu ho používat a přidávat moje oblíbená videa ;) Ach, kdyby se v budoucnu dohodli i na spolupráci s českou verzí Youtube, která co nevidět přijde, například na propojení accountů a přímý uploud z Bomby.

  Souhlasím s autorem tohoto spotu v tom, že Živě je prostě IT mainstreamový server, který se snaží maximalizovat zisk. Objektivní kritiku Bomby jsem také v popisovaném nenašel. ;)

 4. Tak mě napadá, jestli článek na živě.cz není na objednávku samotného Internet infa :). Byla by to pěkná součást virální kampaně. Přeci jen na živě.cz je cílovka Bomby a pokud má projekt zaujmout (návštěvníky i média), tak potřebuje i své haters ;).

 5. Článku na živě možná něco chybí, ale… Nemá autor částečně pravdu? Myslím, že nemůžete popřít to, že bomba využává technických prostředků třetí osoby, aniž by jí za to dala na oplátku adekvátní protihodnotu.

 6. Bylo mi jasné, že tím pár lidí naštvu, ale trvám na svém. RSS na Lupě máte také proto, aby se vaše články šířily dál a čtenáři je měly snadněji dostupné. Ale jak se vám líbí, že si z vašeho RSS někdo udělá agregátor a na vašem autorském obsahu vydělává? Přínos pro Lupu je přitom mizivý. A bomba funguje stejně.

  Článkem jsem chtěl hlavně poukázat na to, že už samotné videoservery žijí z vykrádaného, autorsky chráněného obsahu. A Bomba to ještě násobí.

  Každopádně článek šéfredaktor schválil a okamžitě vydal :-)

  Btw: bylo od počátku jasné, že i kritickým článkem udělám reklamu a nárazově zvýším návštěvnost, ale webům bez budoucnosti toto nepomůže… Přestože jsme defacto konkurenti, fandím vaším projektům, ale Bombu považuji za „krok vedle“.

 7. Tome,

  docela by mě zajímal názor právníka. A to jak na obsah Bomby, tak hlavně na ten „obviňující“ článek.

  Btw.: Kde je Marek, aby mi to osvětlil? ;)

 8. Davide, myslím, že vaše úvaha opravdu nestojí na dobrých základech. Ptáte se , jak se nám v Internet Info líbí, když si z našeho RSS udělá někdo agregátor. Na to můžu jasně říci, že pokud přitom dodrží základní pravidla a používá jen tu část, kterou jsme určili pro sdílení, nemám s tím žádný problém, naopak. A předpokládám, že vy v Computer Pressu také ne, protože to funguje de facto jako reklama a zdroj návštěvníků. A u embedovaného videa je ten princip přece podobný. Brojíte stejným způsobem třeba proti Google News?

 9. Google News je ale přece něco jiného. Tam se agreguje jen titulek a perex, samotný text směřuje už přímo na originální článek. U bomby přitom člověk vůbec nemá důvod jít na původní web – YouTube, Stream.

  (Prosím neberte to tak, že se opíráme do konkurence. Vy nám konkurujete Lupou, Rootem a dalšími obsahovými weby. Mimochodem velmi dobrými, čtu vás rád. Bomba je úplně jiný typ služby – a tímto směrem my nejdeme, jsme vydavatel.)

 10. Vždy jsem brala Živě jako portál, který má dobrý zdroj informací a dostatek redaktorů k tomu, aby tyto informace zpracovali. Ti by ale měli podávat NEUTRÁLNÍ informace… Tohle na pouhé „informování veřejnosti“ nevypadá. Ale co, tohle bude poměrně dobře sloužit jako negativní reklama. :-D Tvrzení, že Bomba násobí neoprávněné nakládání s videi a porušování autor. práv – možná to tvrzení má něco do sebe, ale co ty desítky serverů archivujících linky na mp3? Není to to samé? Základním problémem je to, že už na YT je nelegální obsah. Dokud nebude Bomba porušovat zákon (což nedělá), tak je podle mě všechno v pořádku.

 11. Ty hudební videoklipy na bombě jsou nelegální, i když je to jen embed. Filmex.cz taky jen embedoval videa a ČPÚ jeho provoz zakázala.

 12. hmm.. jak jsem nekde četl – další článek na zive.cz bude: „Bezrealitky.cz – parazit na google maps“.. směšné, živě prostě závidí.

 13. Osobně se mi Bomba.cz líbí. Jak už ostatně někdo zmínil, je to zajímavá agregace ala Google News. Pakliže agregované servery nemají nic proti podobným serverům, pak debaty o nějakém vykrádání nejsou na místě. S plánovaným příchodem videoreklamy bych se i divil.

 14. Michello: No, tak stejně na tom je těch strašně moc serverů, které sdružují odkazy na mp3. A nikdo je – naštěstí :-D – neruší. A kdyby už se někdo rozhodl rušit něco z důvodu, že porušuje zákon, byl by to Stream, YouTube, nebo Megavideo.com. No, uvidíme… Zatím se nic neruší a i kdyby, může se to založit znovu. :-D

Komentáře nejsou povoleny.