Twitter nebo Facebook?

Twitter nebo Facebook jsou předně trochu rozdílné služby, i když je mnoho lidí staví vedle sebe jako konkurenční. Donedávna jsem byl skeptický k oběma, ale situace se postupně změnila po firemním školení Twitteru od Meta, který je spolu s Davidem asi náš největší firemní fanoušek komunitních sítí.

Dalším mezníkem byla nevinná obědová sázka s kolegou, kde jsem mu jako totálnímu komunitnímu skeptikovi neprozřetelně slíbil, že jestli bude na Facebooku on, tak já taky. A odpoledne jsem měl jeho pozvánku na Facebook v mailu :)

Jak tedy dopadá srovnání Twitteru a Facebooku z mého, jistě ne objektivního, pohledu?

Twitter

Je překvapivě docela užitečná věc umožňující jednak sledovat zprávy od lidí jejichž názor mě zajímá (působí v mém oboru a podobně) a jednak se s nimi zase podělit o své názory a získat tak třeba jejich feedback k problému. Další užitečnou věcí je vyhledání toho, co se na Twitteru píše o mě, o nějakém našem serveru nebo o firmě a následné sledování těchto věcí přes RSS.

Na Twitteru nemusím řešit dilema, zda označit za přítele někoho, koho jsem viděl jednou v životě a rozhodně ho za přítele nepovažuji.

Facebook

Je z mého pohledu podivně chaotická služba, kterou jsem pořádně nepochopil v předchozí verzi a moc víc ji nechápu ve verzi nové, která Facebook přiblížila celkem nelogicky Twitteru. Možná někoho baví sledovat denně informace typu „Vstal jsem a jdu do práce“, na což dalších deset lidí (které neznám a nezajímají mě) zareaguje ve stylu „já taky“ nebo „já ne“. Možná někomu přijde užitečné byt fanouškem štrůdlu a možná lidi baví chlubit se vším možným a dávat tak svoje životy všanc těm, kteří získané informace nepoužijí k úplně čistým věcem. Mně to zajímavé nepřipadá.

Na Facebooku musím řešit dilema, zda označit za přítele někoho, koho jsem viděl jednou v životě a rozhodně ho za přítele nepovažuji. Urazí se, když přátelství nepotvrdím? Já proti němu přeci nic nemám, jen ho nepovažuji za svého přítele.

Závěr

Samozřejmě se dá namítnout, že Twitter i Facebook je takový, jaký jsem já a jaké mám „přátele“ či followery. To je jistě pravda, nicméně Twitter mi dává podle mého názoru daleko větší kontrolu nad tím, co sleduji já a hlavně nad tím, co kdo zjistí o mě. Závěr je ten, že Twitter požívám prakticky denně a na Facebook zabloudím jednou za 14 dní s pocitem, že mi nic neuteklo.

Můj Twitter

5 komentářů u „Twitter nebo Facebook?“

  1. Pingback: 1. zprávy » Zápisky TK // Twitter nebo Facebook?
  2. Myslím, že to právě nelze vůbec srovnávat. Jen díky facebooku jsem se zúčastnil už pár úžasných akcí, dozvěděl se pár úžasných věcí a znovuobjevil přátele, které jsem již dlouho neviděl. A právě si myslím, že ta nová úvodní strana je úplně proti této pointě; jde úplně mimo a jediné, co mi poskytuje je více volného času, který byl za staré homepage naplněn facebookem daleko více.

  3. Tak já bych to taky moc nesrovnával, ale v podstatě používám, co jak se mi co chce. Předtím jsem byl na FB hodně, jak změnili ten vzhled, tak už tam nění moc informací, které by mě lákali se tam nějak často dívat. Twitter se mi zase nechce pořád sledovat, další program na to, nebo pořád refreshovat stránku. To se mi moc nechce, takže ten taky sleduji tak příležitostně.

  4. Prosim vas,jak se prihlasim na to twitter??A je to vubec cesky..?Dekuji moc za odpoved.

  5. pravda, pro mě je twitter také mnohokrát užitečnější. Vyzkoušela jsem i facebook, ale to není nic pro mě. Právě kvůli takové statusy typu „jdu do práce“ a „přátelství“ mě od toho odradili.

Komentáře nejsou povoleny.