Vyberte stránku

Twitter nebo Facebook jsou předně trochu rozdílné služby, i když je mnoho lidí staví vedle sebe jako konkurenční. Donedávna jsem byl skeptický k oběma, ale situace se postupně změnila po firemním školení Twitteru od Meta, který je spolu s Davidem asi náš největší firemní fanoušek komunitních sítí.

Dalším mezníkem byla nevinná obědová sázka s kolegou, kde jsem mu jako totálnímu komunitnímu skeptikovi neprozřetelně slíbil, že jestli bude na Facebooku on, tak já taky. A odpoledne jsem měl jeho pozvánku na Facebook v mailu :)

Jak tedy dopadá srovnání Twitteru a Facebooku z mého, jistě ne objektivního, pohledu?

Twitter

Je překvapivě docela užitečná věc umožňující jednak sledovat zprávy od lidí jejichž názor mě zajímá (působí v mém oboru a podobně) a jednak se s nimi zase podělit o své názory a získat tak třeba jejich feedback k problému. Další užitečnou věcí je vyhledání toho, co se na Twitteru píše o mě, o nějakém našem serveru nebo o firmě a následné sledování těchto věcí přes RSS.

Na Twitteru nemusím řešit dilema, zda označit za přítele někoho, koho jsem viděl jednou v životě a rozhodně ho za přítele nepovažuji.

Facebook

Je z mého pohledu podivně chaotická služba, kterou jsem pořádně nepochopil v předchozí verzi a moc víc ji nechápu ve verzi nové, která Facebook přiblížila celkem nelogicky Twitteru. Možná někoho baví sledovat denně informace typu „Vstal jsem a jdu do práce“, na což dalších deset lidí (které neznám a nezajímají mě) zareaguje ve stylu „já taky“ nebo „já ne“. Možná někomu přijde užitečné byt fanouškem štrůdlu a možná lidi baví chlubit se vším možným a dávat tak svoje životy všanc těm, kteří získané informace nepoužijí k úplně čistým věcem. Mně to zajímavé nepřipadá.

Na Facebooku musím řešit dilema, zda označit za přítele někoho, koho jsem viděl jednou v životě a rozhodně ho za přítele nepovažuji. Urazí se, když přátelství nepotvrdím? Já proti němu přeci nic nemám, jen ho nepovažuji za svého přítele.

Závěr

Samozřejmě se dá namítnout, že Twitter i Facebook je takový, jaký jsem já a jaké mám „přátele“ či followery. To je jistě pravda, nicméně Twitter mi dává podle mého názoru daleko větší kontrolu nad tím, co sleduji já a hlavně nad tím, co kdo zjistí o mě. Závěr je ten, že Twitter požívám prakticky denně a na Facebook zabloudím jednou za 14 dní s pocitem, že mi nic neuteklo.

Můj Twitter