Twitter nebo Facebook jsou pÅ™ednÄ› trochu rozdÃlné služby, i když je mnoho lidà stavà vedle sebe jako konkurenÄnÃ. Donedávna jsem byl skeptický k obÄ›ma, ale situace se postupnÄ› zmÄ›nila po firemnÃm Å¡kolenà Twitteru od Meta, který je spolu s Davidem asi náš nejvÄ›tšà firemnà fanouÅ¡ek komunitnÃch sÃtÃ.
DalÅ¡Ãm meznÃkem byla nevinná obÄ›dová sázka s kolegou, kde jsem mu jako totálnÃmu komunitnÃmu skeptikovi neprozÅ™etelnÄ› slÃbil, že jestli bude na Facebooku on, tak já taky. A odpoledne jsem mÄ›l jeho pozvánku na Facebook v mailu :)
Jak tedy dopadá srovnánà Twitteru a Facebooku z mého, jistÄ› ne objektivnÃho, pohledu?
Je pÅ™ekvapivÄ› docela užiteÄná vÄ›c umožňujÃcà jednak sledovat zprávy od lidà jejichž názor mÄ› zajÃmá (působà v mém oboru a podobnÄ›) a jednak se s nimi zase podÄ›lit o své názory a zÃskat tak tÅ™eba jejich feedback k problému. Dalšà užiteÄnou vÄ›cà je vyhledánà toho, co se na Twitteru pÃÅ¡e o mÄ›, o nÄ›jakém naÅ¡em serveru nebo o firmÄ› a následné sledovánà tÄ›chto vÄ›cà pÅ™es RSS.
Na Twitteru nemusÃm Å™eÅ¡it dilema, zda oznaÄit za pÅ™Ãtele nÄ›koho, koho jsem vidÄ›l jednou v životÄ› a rozhodnÄ› ho za pÅ™Ãtele nepovažuji.
Je z mého pohledu podivnÄ› chaotická služba, kterou jsem pořádnÄ› nepochopil v pÅ™edchozà verzi a moc vÃc ji nechápu ve verzi nové, která Facebook pÅ™iblÞila celkem nelogicky Twitteru. Možná nÄ›koho bavà sledovat dennÄ› informace typu „Vstal jsem a jdu do práce“, na což dalÅ¡Ãch deset lidà (které neznám a nezajÃmajà mÄ›) zareaguje ve stylu „já taky“ nebo „já ne“. Možná nÄ›komu pÅ™ijde užiteÄné byt fanouÅ¡kem Å¡trůdlu a možná lidi bavà chlubit se vÅ¡Ãm možným a dávat tak svoje životy vÅ¡anc tÄ›m, kteřà zÃskané informace nepoužijà k úplnÄ› Äistým vÄ›cem. MnÄ› to zajÃmavé nepÅ™ipadá.
Na Facebooku musÃm Å™eÅ¡it dilema, zda oznaÄit za pÅ™Ãtele nÄ›koho, koho jsem vidÄ›l jednou v životÄ› a rozhodnÄ› ho za pÅ™Ãtele nepovažuji. Urazà se, když přátelstvà nepotvrdÃm? Já proti nÄ›mu pÅ™eci nic nemám, jen ho nepovažuji za svého pÅ™Ãtele.
Závěr
SamozÅ™ejmÄ› se dá namÃtnout, že Twitter i Facebook je takový, jaký jsem já a jaké mám „přátele“ Äi followery. To je jistÄ› pravda, nicménÄ› Twitter mi dává podle mého názoru daleko vÄ›tšà kontrolu nad tÃm, co sleduji já a hlavnÄ› nad tÃm, co kdo zjistà o mÄ›. ZávÄ›r je ten, že Twitter požÃvám prakticky dennÄ› a na Facebook zabloudÃm jednou za 14 dnà s pocitem, že mi nic neuteklo.
Můj Twitter
MyslÃm, že to právÄ› nelze vůbec srovnávat. Jen dÃky facebooku jsem se zúÄastnil už pár úžasných akcÃ, dozvÄ›dÄ›l se pár úžasných vÄ›cà a znovuobjevil přátele, které jsem již dlouho nevidÄ›l. A právÄ› si myslÃm, že ta nová úvodnà strana je úplnÄ› proti této pointÄ›; jde úplnÄ› mimo a jediné, co mi poskytuje je vÃce volného Äasu, který byl za staré homepage naplnÄ›n facebookem daleko vÃce.
Tak já bych to taky moc nesrovnával, ale v podstatÄ› použÃvám, co jak se mi co chce. PÅ™edtÃm jsem byl na FB hodnÄ›, jak zmÄ›nili ten vzhled, tak už tam nÄ›nà moc informacÃ, které by mÄ› lákali se tam nÄ›jak Äasto dÃvat. Twitter se mi zase nechce pořád sledovat, dalšà program na to, nebo pořád refreshovat stránku. To se mi moc nechce, takže ten taky sleduji tak pÅ™ÃležitostnÄ›.
Prosim vas,jak se prihlasim na to twitter??A je to vubec cesky..?Dekuji moc za odpoved.
pravda, pro mÄ› je twitter také mnohokrát užiteÄnÄ›jÅ¡Ã. VyzkouÅ¡ela jsem i facebook, ale to nenà nic pro mÄ›. PrávÄ› kvůli takové statusy typu „jdu do práce“ a „přátelstvÓ mÄ› od toho odradili.