Vyberte stránku

Více jak 2,5 roku už si u nás v IInfu hraju s RTB od Google (DoubleClick ad Exchange) a za tu dobu jsem nasbíral spousta zkušeností. Pokud je tu někdo, kdo Ad Exchange používá také, třeba přijde vhod tip, jak maximalizovat výnos.

K sepsání článku mě vedl jistý rozpor mezi tím, co doporučuje Google a co u nás reálně funguje. Od Google se dozvíte, že se nemáte bát jít s cenou hodně nízko a dostat se na pokrytí okolo 80 % (prodá se 80 % nabídnutých impresí). To je prý hranice, kde je podle statistik Google zisk nejvyšší.

Nejsem nějaký super matematik, ale selský rozum mi říkal, že je přeci docela dobře možné, že bude lepší prodat méně impresí dráž a celkově vydělat více. Přeci prodat 1000 impresí po 20 Kč CPT je lepší, než prodat 3000 impresí po 5 Kč CPT.

Na obrázku je to vidět v praxi na jednom mém AB testu:

rtb-test

Lidé z Google tvrdí, že podobné chování je vidět jen u nás a na ostatních účtech platí zmíněné pravidlo 80% pokrytí. Je mi to divné, ale třeba to tak fakt je. Abyste tuto teorii potvrdili či vyvrátili u sebe, potřebujete ceny testovat a rozhodně ne tak, že dáte jeden týden jednu cenu a druhý týden jinou. Dostali byste pravděpodobně zkreslený výsledek tím, jaká byla zrovna situace na trhu. Ideální je A/B test, kde v jeden okamžik posíláte polovině návštěvníků reklamní kódy za cenu A a druhé polovině za cenu B. Po pár dnech máte jasno, která cenová strategie vám vydělává více.

Pokud chcete opravdu maximalizovat příjmy, nechte testy běžet trvale. Ceny se vám samozřejmě časem přiblíží k sobě, takže rozdíl bude třeba 50 haléřů a nebude to v podstatě mít vliv, ale kdykoliv můžete s jednou cenou hnout dramatičtěji a ověřit si, že je vaše nastavení stále správné.

Nastavit RTB jednou a radovat se, že nám to nese nějaké peníze navíc, je přístup, který vás může stát hodně velké peníze. Pokud bych RTB nastavil před dvěma roky a nechal ho běžet, stálo by nás to pravděpodobně statisíce.

Používáte Ad Exchange od Google? Měli byste zájem o další tipy? Napište do komentářů.