Vyberte stránku

Před týdnem jsme spustili nominační část druhého ročníku Křišťálové Lupy. Protože anketu vidím hlavně z druhé strany, tedy zevnitř, nějak mě ani nenapadlo hlouběji se zamyslet nad tím, jak bych nominoval a hlasoval já. K tomu, abych se nad anketou hlouběji zamyslel, mě inspiroval David Antoš.

E-shop

Na internetu nakupuji zásadně stylem Jyxo zboží -> nejlepší cena -> důvěryhodný shop. Konkrétně to znamená, že najdu nejlepší cenu a pokud na mne obchod působí seriozně, nakoupím tam. Takže určit jeden shop je pro mě téměř nemožně. Můj hlas by tedy dostal asi Mall.cz za bezkonkurenční vyhledávání podle parametrů.

Webhoster

Nepoužívám služby žádného webhostera. Hlas by skončil u Ignumu, protože to je jediný hoster, se kterým přicházím do styku, byť nejde o webhosting, ale o registrace domén.

Web veřejné správy

Justice.cz je jediný web statní správy, který mě napadá a který občas použiji.

Firemní web

Složitá kategorie. Firemní weby nikdo denně nepoužívá (snad s výjimkou mobilních operátorů), takže vyzdvihnou jeden je problematické. Z poslední doby mě napadá web norskedrevenedomy.cz, ze kterého jsem si odnesl pocit, že mi nehází klacky pod nohy a poskytne většinu informací, které jsem potřeboval. Nicméně je jasné, že za měsíc by nominace vypadala zase jinak, protože na dřevěné domy bych jistě zapomněl.

Freemail

Seriózně žádný freemail nepoužívám, účet mám na Gmailu, ale zavítám do něj tak jednou měsíčně. Takže z nouze dostává hlas Gmail.

Vyhledávač

Google nebo Jyxo? Používám oba v poměru cca 7:3 pro Google, přesto bych dal hlas Jyxu, protože jde o český projekt a obdivuji to, co lidé kolem Michala Illicha dokázali.

Obecné zpravodajství

Příjemným překvapením je pro mě web časopisu Týden, který v online verzi funguje jako klasický zpravodajský server, který narozdíl od iDnes neobsahuje bulvární rubriky a nehyzdí text idiotskou reklamou od Take it.

Specializované zpravodajství

I když je jasné, že tenhle tip neuspěje, nemám jinou volbu – Lupa. Opravdu nemám jiný server, který bych prakticky denně četl.

Zábava a bulvár

Tady mám celkem jasno – Lamer.cz. I když poslední dobou často vítězí kvantita nad kvalitu a některé příspěvky jsou ubohé puberťácké výkřiky, pořád se najde dost zábavných příspěvků, které dokáží zlepšit náladu.

Blog

Blogů mám ve čtečce dost, ale žádný není „best of the best“. Nejzajímavější mi přijde asi Podnikání v USA, člověk se tam opravdu něco dozví, nenajde tam přestřelky s jinými blogery, ani stupidní příspěvky vydané proto, že přece musím blogovat.

Osobnost

Ať si říká kdo chce co chce, člověk, který se vlastním přičiněním dostane mezi 101 nejbohatších Čechů je pro mě osobnost a nikdo jiný na tuto cenu nemá. A nemá to nic společného s tím, že jde o mého spolužáka :). Ivo Lukačovič.

Projekt roku

Pokud bych projekt rozšířil i na událost, tak u mě vítězí vstup AdSense na český trh. I když se odehrál už koncem roku 2006, bylo to po vyhlášení loňské Křišťálové Lupy, takže do té letošní IMHO patří a jde podle mě o zásadní událost posledního roku na českém internetu.

Anticena

Anticenu by měl dostat někdo, kdo se třeba chytne za nos a bude se snažit, aby ji příští rok nedostal. Proto nemá smysl dávat anticenu blogerským hulvátům a asi ani vykukům typu Take IT – ty musí smést z českého internetu trh. Pro mě je jasným favoritem Komerční banka za několikaleté okázalé ignorování alternativních prohlížečů ve svém internetovém bankovnictví. KB je dokonce s jakousi WSPK jednou ze dvou bank, která nemá funkční bankovnictví ve Firefoxu.

Komunitní projekt

JabbIM. Za propagaci Jabberu a snaze protlačit ho mezi běžné uživatele jako alternativu k nespolehlivému a licenčně šílenému ICQ. Jsem trochu ovlivněn tím, že náš Root.cz a JabbIM spustí v brzké době nový společný projekt, ale i bez této spolupráce bych JabbIM nominoval, už proto, že jeho skvělé služby k plné spokojenosti využívám několik let.