Vyberte stránku

Je výnosnější Google AdSense nebo Etarget? Nebo dokonce jiný systém? Otázka, kterou si asi položí nebo položilo více majitelů webů. Jednoduchá odpověď neexistuje a jediné správné řešení je udělat si A/B testování, tj. zobrazovat 1:1 reklamy z jednoho i druhého systému ve stejném formátu a na stejném místě. Ideální je střídat reklamy „online“, pokud člověk na webu nemůže skriptovat, lze reklamy změnit např. po týdnu, ale tam hrozí jisté zkreslení, protože v týdnu A mohou být na webu i v reklamních systémech odlišné podmínky, než v týdnu B.

Pozor na hodnocení testu jen podle CTR

Když máme po testování, je na čase test vyhodnotit a tady jsem narazil na jednu rozdílnost, která na první pohled může člověka zmást. Pokud se při vyhodnocování spolehnete na CTR, zjistíte, že Etarget má CTR doslova katastrofální. Ovšem po bližším zkoumání odhalíme, že CTR u Etargetu je úplně jiné číslo, než CTR u Google Adsense (pozn.: Google označení CTR nepoužívá, číslu říká MP pro stránku, ale domnívám se, že laik vidí nějaké procento úspěšnosti a jak se jmenuje moc neřeší).

Když dva dělají totéž, není to totéž

Google počítá CTR (MP) tak, že zobrazí-li 1000x odkazovou jednotku se čtyřmi inzeráty a 10 lidí klikne na některý z inzerátu, ukáže CTR 1 %. Etarget naproti tomu zobrazí 1000x stejnou odkazovou jednotku a když 10 lidí klikne, ukáže CTR 0,25 %.

Jak je to možné? Etarget vztahuje CTR k počtu zobrazených inzerátů, nikoliv reklamních jednotek. Takže když kliknete na jeden inzerát ze čtyř v jednotce, je to u ET CTR 25 %, ale u Google 100 %. Pokud chce tedy člověk získat CTR pro porovnání s AdSense, musí ve statistikách ET počítat s položkou „Požadavky“ nikoliv s položkou „Zobrazení“, jak dnes počítá v přehledech ET.

Samozřejmě, že celé harakiri s přepočítáváním CTR si člověk může odpustit, když prostě sleduje jiný ukazatel, nejlépe finanční efekt jednotlivých systému. Ale z vlastní zkušenosti mohu říct, že mě tento rozdílný přístup při letmé kontrole probíhajícího testování chvilku mátl a považoval jsem výsledky Etargetu za tragické. Pochopitelně při podrobném zkoumání člověk kouká hlavně na finance a má jasno.

Otázkou zůstává, který přístup je lepší. Mně tak připadá ten od Googlu. Výpočet Etargetu je minimálně marketingový problém, protože když si někdo bez znalosti souvislostí srovná CTR AdSense a Etargetu, dopadne ET hodně špatně, byť realita může být úplně jiná.