Vyberte stránku

Nejrozšířenějším způsobem vystavení videa na webu je dnes asi flashový přehrávač ve stylu YouTube. Jak takové video připravit a naservírovat uživatelům při použití Linuxu:

1. úprava (zmenšení videa)

Video stažené z kamery je třeba přizpůsobit přehrávaní z webu – tj. zmenšit jeho rozměr a jeho datovou velikost, protože 500 MB video v rozlišení 1600 na 1200 pixelů se z webu přehrává opravdu špatně. Pro úpravu videa poslouží výborný program Avidemux (Avidemux je i pro windows). Obvyklý rozměr je dnes něco okolo 400 pixelů šířky. Pokud jde o datový objem, údajně platí poučka, že na minutu videa je třeba asi 10 MB. Podle mě to lze srazit ještě níž, viz sedmiminutové video z naší letní párty, které má necelých 50 MB a je bez problémů koukatelné.

2. převod mpeg (avi) do flv

Výborný návod sepsal Pavel Chovančík a já ho zde uvádím jen proto, kdyby ten jeho náhodou někdy zmizel.

Potřebujeme prográmky mencoder (součást mplayeru) a flvtool2. Nejprve proženeme zdrojové video mencoderem:


mencoder test.mpeg -of lavf -oac mp3lame -lameopts abr:br=56 -ovc lavc -lavcopts vcodec=flv:vbitrate=500:mbd=2:mv0:trell:v4mv:cbp:last_pred=3 -srate 22050 -o test.flv

Nad významem jednotlivých přepínačů netřeba bádat, výše uvedený příklad funguje a zájemce o podrobnosti jistě uspokojí man mencoder.

Pokud má jít videem „seekovat“, tj. posouvat ho při přehrávání, je třeba prohnat video ještě flvtool2


flvtool2 -U test.flv

3. flashový přehrávač

Skvělý přehrávač JW FLV PLAYER vytvořil Jeroen Wijering. Pro nekomerční použití je zdarma, pro komerční za 15 euro (jeden web) a pokud chcete licenci neomezenou počtem webů, je to za rovných 100 euro. Licence se vztahuje i na další flashové užitečnosti – mp3 přehrávač, prohlížeč obrázků ad. Při kvalitě tohoto přehrávače a jednoduchosti použití je vývoj vlastního řešení vyhazováním peněz a vřele ho doporučuji.

Výsledky výše popsaného postupu jsou k vidění na již zmíněném videu z VIP párty s Čechomorem nebo třeba v anketě o nejlepší finanční reklamu na serveru Měšec.