iPhone je levný telefon

iPhone je podle mě levný telefon, stejně jako každý jiný lepší smartphone s Androidem, Windows či jiným OS. Neznaje uživatelsky Android ani Windows, píšu o zkušenosti s iPhonem. Zamyslete se nad svým využitím chytrého telefonu a počítejte se mnou:

iPhone se umí změnit v

 • foťák slušných parametrů – nejlevnější kompakt dnes stojí něco přes tisícovku, počítejme tedy 1500 Kč
 • HD kameranejlevnější kameru koupíte dnes za cca 2500 Kč
 • autonavigacenejlevnější navigaci pořídíme dnes asi za 2000 Kč (pro občasné navigování s iPhonem doporučuji zdarma navigaci Waze).
 • turistická navigace – třeba navigaci vhodnou pro hraní Geocachingu pořídíte za cca 4000 Kč (ano, je to dražší než autonavigace)
 • cyklistický tachometr – nejobyčejnější cyklistický tachometr koupíte za tři stovky, ale troufám si tvrdit, že iPhone se specializovanou aplikací jako je např. RunKeeper vám poskytne daleko víc, počítejme tedy nejméně 500 Kč (a to jsem myslím hodně při zemi).
 • herní konzolenejlevnější PSP je za 2500 Kč. iPhone není herní konzole a má své hranice, počítejme 1500 Kč.

Jsme na 12 000 Kč, iPhone 4 pořídíte za 14 490 Kč. Pokud využijete vše výše uvedené, stojí vás telefon de facto 2 490 Kč. A to jsem vynechal aplikace jako třeba monitor dechu novorozeňat, vodováhu :) a jiné užitečné věcičky, které nemusíte díky iPhonu kupovat.

Zapomenout nesmím ani na WhatsApp a Viber (už je i pro Android) – dvě aplikace, které vám výrazně srazí měsíční účty za volání, ale o těch podrobně někdy příště.

Schválně, kolik lidí si koupí levný telefon za 4000 Kč a k tomu foťák, kameru, navigaci a další hračky? A v co se dokáže proměnit váš chytrý mobil a ušetřit tak peníze? Podělte se v komentářích.

4 komentáře u „iPhone je levný telefon

 1. ZTE Blade – 800×480, fotoaparát 3,2mpx, GPS, WiFi, Bluetooth, 3G, MicroSD, Android 2.2

  3 839 Kč

 2. Takže s takovou Nokií N8 za 7.000 Kč (rovněž 3.5″ LCD, rovněž 16GB úložičtě), která má lepší foťák, lepší HD video a naprosto špičkovou (off-line) navigaci (Nokia Maps) zdarma ušetřím ještě více?

  A není poté iPhone vlastně drahý, když s jiným telefonem ušetřím (třeba) 10.000 Kč a má dokonce lepší parametry? ;)

 3. Neušetříte ani korunu, naopak ještě můžete pěkně prodělat. Vy totiž vyvažujete cenu iPhonu a jeho funkcí těmi nejlevnějšími zařízeními na trhu a jak známo, tyto zařízení nejsou to nejlepší a nejvhodnější. Jinými slovy, v drahém iPhonu dostanete spoustu polovičatých funkcí.
  Když to vezmu po jednotlivých bodech:
  1) kompakty jsou dnes již na dobré úrovni, ale brát hned ten nejlevnější. Pravda to může někomu stačit, mi určitě ne.
  2) HD kamera – myslím, že i ta nejlevnější HD kamera bude mít větší kapacitu záznamu i větší výdrž baterie, přesto však tu nejlevnější asi opět nebrat
  3) navigace, je asi jediná věc se kterou s vámi souhlasím, protože ty specializované zpravidla nebudou nabízet víc užitečných funkcí
  4) herní konzole – může na chvíli zabavit, ale na „velké“ konzole prostě nemá

  z toho vyplývá, že iPhone vás třeba navnadí a vy pak budete postupně kupovat lepší zařízení – lepší foťák, kameru, konzoli. Pak zjistíte, že funkce v iPhonu jsou vám k ničemu, protože máte kvalitnější zařízení.

  V posledním bodě pak je třeba poznamenat, že všechny tyhle funkce mají nějakou spotřebu a zrovna když to budete potřebovat, tak zjistíte, že nemůžete volat, protože jste baterku spotřeboval hraním her…

 4. Když se odprostím od toho, že jste zde popisoval iPhone (byť bylo v článku uvedeno, že se vše zmíněné dá použít i pro jiná zařízení běžící na konkurenčních operačních systémech), tak pro mě je na tom seznamu, co umí moderní chytrý mobilní telefon, důležité právě to slovo „mobilní.“ Mám kompaktní fotoaparát, mám příruční HD kamerku i tu klasickou, „rodinnou.“ To je mi ale všechno více méně k ničemu, pokud dopředu neplánuji s tím něco dělat (a tak si to s sebou vezmu). Normálně v saku nosím jen telefon – dnes už stařičky HTC Touch Cruise (a to je tak jediné, co můžu bez dodatečné tašky běžně nosit). No, a ten telefon mi slouží ke všemu výše uvedenému – kromě toho „HD“ u kamery.

  Není to o tom, že by se to finančně vyplatilo, to je, myslím, hodně krátkozraký pohled. Na mnoho situací, co si dokáži vybavit, se daleko více hodí dedikované zařízení. Je to – když to řeknu nepřesně, ale snad základ bude pochopitelný – o vybrání si menšího zla. Buď danou možnost nemám, protože jsem s ní dopředu nepočítal a tak jsem si nevzal správné zařízení, nebo ji mám v horší kvalitě s mobilem. Není to moc těžká volba.

  A vůbec nejde o typ nebo cenu daného telefonu. (Jak již psali ti přede mnou.) Většinu funkcí zvládne dneska telefon i za ony 4 tisíce korun českých. iPhone je spíš o osobní prioritě. (Stejně tak Android, nebo Windows Phone, či Symbian. V menší míře pak i další systémy.)

Komentáře nejsou povoleny.