ProÄÃtám si blogy vÄ›nujÃcà se v poslednÃch dnech tématu zahraniÄnà webhosting (1, 2, 3) a Å™Ãkám si, že mi mluvà z duÅ¡e. Nechci tu opakovat již vyÅ™Äené, tj. že ÄeÅ¡tà webhosteÅ™i jsou v porovnánà s americkou konkurencà pár let pozadu. Sám použÃvám pro pár svých pokusů DreamHost a opravdu jsem na zaÄátku mÄ›l snahu koupit si hosting v ÄŒR, ale nejde to. Webhosting s cenou okolo 7-9 dolarů mÄ›sÃÄnÄ›, kde je prakticky vÅ¡e neomezené (hlavnÄ› poÄet domén) pravdÄ›podobnÄ› v ÄŒR neexistuje.
ProÄ to v ÄŒesku nejde?
Jako zákaznÃk nadávám na Äeské hostery a nakupuji u konkurence v zahraniÄÃ, ale z pohledu webhostera už to vÅ¡e vypadá trochu jinak. StaÄà vzÃt pár ÄÃsel a vidÃm, že já bych také do nabÃzenà hostingu za 7 dolarů mÄ›sÃÄnÄ› neÅ¡el. Ta Äástka je totiž naprosto směšná a firma musà mÃt tisÃce klientů, aby se to mohlo vyplácet a to se v ÄŒesku podle mÄ› nepovede – jsme malý trh.
Pokud budu prodávat webhosting za 150 KÄ mÄ›sÃÄnÄ› se službami jako má zahraniÄnà konkurence (prakticky vÅ¡e neomezené, online helpdesk 24/7, luxusnà webové rozhranà na vÅ¡e atd.), tak mi tisÃc klientů rozhodnÄ› nestaÄà – profi firmu s obratem 150 000 KÄ mÄ›sÃÄnÄ› si neumÃm moc pÅ™edstavit. Čili pÅ™edstava, že založÃm novou firmu a zaÄnu tu nabÃzet hosting v americkém stylu, je myslÃm dost mimo.
SamozÅ™ejmÄ› je tu mnoho zavedených hosterů, kteřà ty tisÃce klientů majà a prodávajà jim úspěšnÄ› „Äeský“ hosting. Mohli by pÅ™ijÃt s vylepÅ¡enÃm své nabÃdky, ale proÄ by to proboha dÄ›lali? ProÄ by si stÅ™ihem snÞili své pÅ™Ãjmy o desÃtky procent?
PÅ™itlaÄà zahraniÄnà konkurence na Äeský webhosting?
DotlaÄà Äeské webhostingy ke zmÄ›nÄ› zahraniÄnà konkurence? NemyslÃm si to, aspoň ne v brzké dobÄ›. To, že pár informovaných a technicky zdatnÄ›jÅ¡Ãch lidà nehostuje weby v ÄŒR ale v zahraniÄÃ, je pro Äeské hostingové firmy IMHO nepodstatné. VÄ›tÅ¡ina firemnÃch zákaznÃků nebude pÅ™esouvat weby do USA jen proto, aby uÅ¡etÅ™ila pár tisÃc roÄnÄ›, za to jim to nestojÃ. Osobnà weby jednotlivců potÅ™ebujà zpravidla jednu doménu a nic dalÅ¡Ãho a to za cenu obdobnou té v zahraniÄà zÃskajà i v ÄŒR – opÄ›t tedy nemajà žádný důvod utÃkat ke konkurenci. A to jsem jeÅ¡tÄ› nezmÃnil jazykovou bariéru, která také může hrát roli.
Závěr
ZávÄ›r je asi ten, že pár „Å¡Ãlenců“ si hostuje weby v zahraniÄà a Äeským hosterům to může být zatÃm fuk. Nebo se pletu? MÄ›li by se ÄeÅ¡tà webhosteÅ™i už teÄ bát zahraniÄnà konkurence?
No problém je taky v tom – odvážili byste se tÅ™eba na Hostmonsteru, nebo Dreamhostu hostovat Lupu? Když je vÅ¡e neomezené, nemÄ›l by být problém, ne?
Lupu klidnÄ›… :) Ale vážnÄ›: NÄ›jaký magazÃn, urÄený pro Äeské publikum, bych doporuÄil provozovat na vlastnÃm serveru – ale to už jsme se ze svÄ›ta webhostingu pÅ™esunuli nÄ›kam jinam, k dedikovaným serverům, VPSkám, housingu apod. Ale pro naprostou vÄ›tÅ¡inu webů postaÄà hosting – a pokud pro nÄ› staÄà hosting, tak je výhodnÄ›jšà ten zahraniÄnÃ, pokud tedy nenà nutno z nÄ›jakého důvodu mÃt server v ÄŒR.
Otazka, kterou jsem ale zde ani v zadnem z odkazovanych clanku nenasel zodpovezenou je, jak moc se lisi rychlost pokud hostujete v CR a v USA? Prece jen vetsina ceskych firem ma hlavne/jenom ceske zakazniky, ceske stranky a cesky traffic. A rychlost hraje roli mnohem vetsi, nez par Kc za drazsi tuzemsky hosting.
Ono je to celé troÅ¡ku složitÄ›jÅ¡Ã. DÄ›lal jsem takovou analýzu Äeských vs. zahraniÄnÃch hostingů. SamozÅ™ejmÄ› to znà krásnÄ›, neomezenÄ› mÃsta, neomezený traffic atd. Možná až na to, že vÄ›tÅ¡ina tÄ›chto hostingů má limit na inody, Äili běžnými weby tam obsadÃte maximálnÄ› ~25GB. DalÅ¡Ãm problémem je v pÅ™ÃpadÄ› nÄ›kterých brutálnÄ› shapovaná linka pro jednotlivé servery / jednotlivé domény, nemluvÄ› o nezÅ™Ãdka pomalejšà konektivitÄ› do ÄŒR. Na adsl od o2 naprosto jasnÄ› vidÃm zpomalenà webů radka hulána které tam dnes zmigroval.
Obvyklý limit je 25% výkonu procesoru po 90 sekund, poté je web blokován. Nedokážu si pÅ™edstavit, že bych toto aplikoval u nÄ›kterých zákaznÃků v ÄŒR, protože cca Ätvrtinu zákaznÃků bych bÄ›hem prvnÃho týdne prostÄ› musel vypnout.
Ten základnà byznys plán tohoto celého je relativnÄ› jednoduchý – vezmeme 100M linku kterou platÃme Å¡ÃÅ™kou pásma, napasujeme do nà pár desÃtek serverů, a na ty nÄ›jaké ty zákaznÃky. Vzhledem k tomu, že je tam takových hostingů kvanta s naprosto brutálnà propagacÃ, tak i lidi s jednÃm webem dajà tÄ›ch pÄ›t dolarů za mÄ›sÃc. TÃm se vÃce než kompenzujà ti, kteřà si tam tÄ›ch domén dajà tÅ™eba desÃtky.
PÅ™ed nÄ›jakým Äasem jsme Å™eÅ¡ili myÅ¡lenku nÄ›Äeho podobného v ÄŒR, v praxi nenà problém zahostovat i padesát webů za stovku mÄ›sÃÄnÄ› – pokud to jsou MFA a podobné, které majà sto návÅ¡tÄ›vnÃků za den. NavÃc jsou obvykle statické Äi s jednoduchým php, bez databáze, takže takových klientů nenà problém na ten server narvat opravdu hodnÄ›. Horšà jsou takovÃ, kteřà tam dajà opravdu pořádné weby a když je potom ÄlovÄ›k vyhodà protože jejich zátěž zcela neodpovÃdá službÄ› (stejnÄ› jako to udÄ›lajà na amerických hostinzÃch), tak budou trousit vÅ¡ude po fórech agresivnà pÅ™ÃspÄ›vky, co je to za idioty. V USA je samozÅ™ejmÄ› stejný problém, ale vzhledem k velikosti trhu relativnÄ› zanedbatelný, Å™ekl bych že tÄ›ch pomluv je tam v tomto smÄ›ru ménÄ›.
Kdyby to bylo tak neomezené, tak už tu nikdo nemá servery a vÅ¡ichni to konsolidujà na hostingy, tak to nenà a ani nikdy nebude. SpÃÅ¡ si myslÃm, že postupem Äasu se zaÄnou prodávat hostingy spÃÅ¡e než na domény formou „hodina využità 1Ghz procesoru stojà …KÄ/USD“ a na tento systém postupnÄ› pÅ™ejdou vÅ¡ichni. Možná už moc fantazÃruju a nenà to tak, ale to ukážou následujÃcà 3-4 roky.
A jinak, happy new year :)
JeÅ¡tÄ› jsem chtÄ›l po té mé dlouhé úvaze (uhh, koukám co jsem to zplodil :)) ) zpÄ›t k Älánku – Äeské hostingy se v krátkodobém horizontu urÄitÄ› nezmÄ›nÃ. NemyslÃm si, že by jim to způsobilo ztrátu, protože by natáhli spoustu klientů od konkurence.
Ale myslÃm, že spousta lidà majÃcà v ÄŒR jeden-dva malé webÃky si radÅ¡i zaplatà nÄ›jakých 30KÄ za hosting za každý z nich za mÄ›sÃc, než výhodných 5$, protože pro nÄ› výhodné rozhodnÄ› nejsou. A takových je 70%.
Pro spoustu zákaznÃků navÃc je a pořád bude prioritnà Äeská podpora a snad i u vÄ›tÅ¡iny hosterů oproti hostingu v usa relativnÄ› individuálnà pÅ™Ãstup – forma livechatu kdy vás to randomem háže na různé lidi je pro dost lidà nepÅ™ijatelná a majà radÅ¡i, když se z pÄ›ti zavolánà alespoň dvakrát dovolajà nÄ›komu stejnému.
Martine, jasnÄ› u magazÃnu tÅ™Ãdy Lupa, který dennÄ› generuje návÅ¡tÄ›vnost 15000 lidà se o serveru pÅ™emýšlet prostÄ› musÃ. Tady – v mé narážce – Å¡lo o nÄ›co trochu jiného. Směřoval jsem o oné opÄ›vované neomezenosti hostingu. Kdyby to opravdu bylo neomezené, nebyl by problém tam Lupu hostovat. K megazÃnům obecnÄ›, nevidÃm důvod, proÄ webzine s návÅ¡tÄ›vnostà kolem 1000 návÅ¡tÄ›vnÃků dennÄ› nehostovat na sdÃleném webhostingu.
Problém je, že u tÄ›chto neomezených hostingů je pochopitelnÄ› omezené vÅ¡e (s různými hranicemi; podobnÄ› jako u Äeských hostingů). Dost Äasto se oznaÄujà jako low-cost, což samo o sobÄ› vypovÃdá hodnÄ›. Směřuji k tomu, že i když Äeské a zahraniÄnà hostingy nabÃzejà vÃce ménÄ› stejnÄ› (krom toho multihostingu, teÄka se bavÃme o 1 aplikaci), ty Äeské poskytujà vÄ›tšà garantaci chodu. Alespoň já to tak cÃtÃm. Takže ano, hodà se to zejména pro menšà stráneÄky, MFA atd. Bohužel na to žádný z hostingů moc neupozorňuje a bojÃm se, že takový Hostmonster, nebo Dreamhost by mÄ› odstÅ™ihl rychleji než nÄ›jaký Äeský hosting (Ignum, Web4U atd.)
Krajo, myslÃm, že nÄ›jaký podobný model u svého multihostingu aplikuje Media Temple (mediatemple.net) a fakt je ten, že se mi jevà tato spoleÄnost právÄ› dÃky tomu uvádÄ›nà hranic na prvnà a možná i na druhý pohled daleko vÄ›rohodnÄ›ji, než ty „neomezené.“
MnÄ› spÃÅ¡ na Äeském internetovém poli chybà nÄ›jaký velmi levný webhoster, klidnÄ› (a spÃÅ¡) jen s programem pro jednu doménu, který by byl opravdu levný, ale spolehlivý a pÅ™edevÅ¡Ãm uvádÄ›l své možnosti (žádné „Když to bude moc vytěžovat server, tak se uvidà a asi vás odpojÃme,“ ale jasnÄ› „Když zátěž dosáhne toho a toho, dostanete dva dny na pÅ™estÄ›hovánà se jinam.“) Také by se hodila nÄ›jaké vÄ›rohodnost, protože levných webhostingů existuje spousta, ale jsou to různé Kapusty apod., kteřà zrovna vÄ›rohodnà nejsou. UrÄenà takového hostingu je jasné – pro rozjezd nÄ›jakého projektu, o kterém nevÃm, jak se vydaÅ™Ã.
nejhoršà je, že obvykle ani ty „nemomezené“, ani ty Äeské hostingy ve svých administracÃch a statistikách neuvádÄ›jà mÃru vuzžÃvánà zdrojů (teda kromÄ› pÅ™enosu dat.)
Kraja: Teda já když jsem hostoval na Stationu (u vás) tak jste mi po Äase „vyhodili“ kvůli pÅ™etěžovánà serveru databázového. OvÅ¡em teÄ k tomu důležitému – nikdy jste neÅ™ekli, že ten web prostÄ› na sdÃleném webhostingu nezvládnete, vždycky jste jen Å™ekli „Máte to Å¡patnÄ› naprogramované“ a myslÃm, že tak to funguje i jinde – nikdo prostÄ› nedokáže Å™Ãct, že to nezvládne (ted\ kromÄ› tÄ›ch inteligentnÃch, jako je tÅ™eba C4).
Honzo, diky za reakci. Zajimalo by me, co si predstavujes pod pojmem „opravdu levny“ v kombinaci s pojmem „pro jednu domenu“. Jde o to, ze „zpracovani“ formou aktivace toho hostingu neni uplne zadarmo – mysleno z pohledu ze v ebance porad prichozi platba stoji par korun, prave nove prichozi mivaji problemy s pouzivanim (nevi jak neco udelat, cili jakoby vetsi zatez na support od techto lidi) a kdyz vezmu v potaz ze uz dnes se tu objevuji hostingy nabizejici hosting pod 10kc mesicne (muj nazor na ne je obecne znamy protoze si myslim ze uz je to pod jistou hranici, ale to je v teto diskuzi vedlejsi) tak me moc nenapada, kam se jeste dostat s cenou za jednu domenu rekneme pro MFA? Tam uz spis vidim budoucnost v nejakych baliccich typu 10 domen + giga mista za xxx kc.
Tak dva roky zpet jsem vymyslel prave neco ve stylu pocitani vyuziteho vykonu a je to docela tezky orisek, tehdy se mi zdalo (mozna to byla blbost, precejen clovek v 17ti nedokaze vymyslet vsecko :) ), ze to vlastni pocitani musi byt „drazsi“ nez ten vykon. Znamena to totiz odlogovat vsechny requesty (sql, http) a nejakym zpusobem u nich odlovit kolik zezraly cpu a ram a ev. po jakou dobu (je rozdil php ktere secte dve hodnoty a php ktere selectne milion radek v databazi a updatne je), stejne tak je rozdil vyselektovani jednoho radku a vyselektovani milionu radku a jejich uprava (s trochou nadsazky cele, samozrejme), ale ta analyza se mi jevila dost nepristupna, i kdyz to nejak urcite lze. Treba amazon ve svych webservices pocita requesty a nerozlisuje jejich „zatez“, proste nejak dosli k tomu ze cena X$ je optimalni za Y requestu a samozrejme predpokladaji ze tech narocnych bude X na Y z celkoveho poctu.
Nasemu hostingu tu delat reklamu nebudu (myslim ze s udajema co tu o me jsou videt je otazka minuty si ho vyguglit), vzhledem k >5k domenam si myslim ze dokaze poskytnout celkem kvalitni sluzby a nejlevnejsi tarif je za par desetikorun na mesic a myslim, ze nabizi vse, co pro rozjezd projektu potrebujes. Ale nechci delat tady ani kdekoli jinde reklamu, kontakt tu na me je, tak se muzes ozvat :)
Kazdopadne muj nazor na problematiku je jasny celkem, a o to mi slo :)
OsobnÄ› jsem na Hostmonster zkuÅ¡ebnÄ› pÅ™evedl hosting pro MyEgo.cz s cca 8.000 lidà dennÄ›, hulan.cz, hulan.eu. hulan.us, hulan.info, blogcms.com a megablog.cz, a zatÃm bez problémů.
NavÃc to nestojà $70 roÄnÄ›, ale jen $10 roÄnÄ› – dajà ti totiž $50 kredit na Google AdWords a $10 na nákup com/info/us/biz domény, takže celý hosting za prvnà rok je vlastnÄ› v cenÄ› 190 KÄ.
Tomu prostÄ› cenovÄ› nemůže nikdo konkurovat v ÄŒR, a pokud Hostmonster nebude ok, tÄ›ch 190 KÄ se prostÄ› zahodà a migruje se jinam.
Pokud majà milión klientů, tak to dává $70 mil roÄnÄ› jen za hosting (cca 1.3 miliardy KÄ), poté nÄ›co majà z registrace domén, nadstandardnÃch služeb, atd., pÅ™iÄemž náklady na zhruba tisÃc serverů dnes nejsou obrovské. ZjevnÄ› je to model, který funguje.
Podpora funguje pÅ™ekvapivÄ› dobÅ™e (odzkouÅ¡eno), PHP má velice rozumnou konfiguraci (de-facto veÅ¡keré moduly), neomezený poÄet DB, domén, subdomén, SSH pÅ™Ãstup (instalace formou wget a tar je prÃma oproti kopÃrovánà tisÃců malých souborů pÅ™es FTP; pÅ™Ãmé spouÅ¡tÄ›nà perl skriptů, atd.), existuje samozÅ™ejmÄ› SFTP, vzdálený pÅ™Ãstup k MySQL tÅ™eba pÅ™es Navicat, a dalÅ¡Ã. Na jedno kliknutà se dajà instalovat desÃtky aplikacÃ. Takto jsem tÅ™eba bÄ›hem jedné minuty zprovoznil novou domény a na nà bugtracking pro klienty – http://hulan.us/ (Mantisa).
PrÃma je také to, že když mÄ› napadne nový projekt, za $10 registrace domény je ihned v provozu, když nebude úspěšný, max po roce neobnovÃm doménu.
Ten hosting nenà pro „nenároÄné klienty“, on technicky nabÃzà vÄ›ci, které u nás nemá hosting za 2.000 KÄ mÄ›sÃÄnÄ›.
NEVÃÂHODA: rychlost je pomalejÅ¡Ã, ale to je prostÄ› dané servery v USA, latence v rámci NIXu jsou jednotky ms, na USA je to 100-200ms, což mÃrnÄ› je poznat. Zase to bude lepšà pro Ätenáře v USA :)
On je problém taky jinde. U Äeských hostingů je vÅ¡echno problém. Je problém SSH, je problém vzdálený pÅ™Ãstup na MySQL, je problém vÅ¡echno.
Tedy nejdená se pouze o cenu, ale také o technické možnosti, které se nabÃzÃ, a i zde ÄŒesko pÅ™ÃÅ¡ernÄ› prohrává. A pÅ™itom se to nedá zdůvodnit cenou, jenom prostÄ› tÃm, že … vÅ¡ude kálejà v ÄŒesku zákaznÃkům na hlavu, tak to budeme taky tak dÄ›lat. A okecáme to bezpeÄnostÃ, oni nám to zbaÅ¡tÃ.
Krajo, když nad tÃm teÄ trochu pÅ™emýšlÃm, tak by se to asi z ekonomických důvodů nevyplatilo. Chci ale podotknout, že jsem nemyslel žádné MFA, ale opravdu „projekty,“ u kterých ale tÅ™eba nevÃm, jak moc se chytnou, kolik budou požÃrat procesorového Äasu, jaké budou pÅ™enosy dat. NejvÃce mÄ› Å¡tve, když se tÅ™eba s jednÃm projektem musÃm stÄ›hovat neustále o dům dál (provozovatel je idiot, který má dostupnost serveru 90-95 procent) a pÅ™edplácet si hosting na rok dopÅ™edu. Pro mÄ› nenà problém dát 50 korun mÄ›sÃÄnÄ› za hosting, problém je zaplatit dopÅ™edu roÄnà obdobÃ. (Párkrát jsem se již spálil, jak jsem psal a velké zavedené spoleÄnosti typu Ignum neposkytujà hosting za 50 korun na mÄ›sÃc.)
Proto se mi tÅ™eba lÃbà typy hostingů, kde je výsledná cena poÄÃtána až za využità systémových prostÅ™edků. Kdyby to nÄ›kdo u nás zaÄal nabÃzet, zkusil bych jej (dopÅ™edu nedává nic omezenÄ› neomezeného, ale hned Å™Ãká, kolik za své služby bude chtÃt). Chybà mi prostÄ› hosting, který se stránkou poroste, ale vzhledem, že každý hoster je ochoten domluvÄ› (téměř), tak vlastnÄ› tento problém pomÃjà a neexistuje. Jediný problém, který existuje, je spolehlivost hosterů.
Co se týÄe sebe, myslÃÅ¡ Station? Kdysi jsi nÄ›jaké služby asi nabÃzel i na Kraja.cz, ale z té stránky je dnes jen linkfarma, která asi těžà z minulé slávy.
KaždopádnÄ›, já jsem svůj problém zatÃm vyÅ™eÅ¡il tÃm, že jsem si se slevou koupil hosting za 10 dolarů na rok u Dreamhostu a uvidÃm, jak to pojede. Kdyby to u nÄ›jaké výzmamnÄ›jšà stránky dÄ›lalo problém, tak ji prostÄ› pÅ™esunu nÄ›kam do Äech. ZatÃm docela zajÃmavÄ› vypadajà Rightway, tak pÅ™ÃpadnÄ› k nim.
PÅ™esnÄ› jak psal Miroslav Ponkrác: Nejde o to, že „neomezené“ nenà neomezené, to je mi ukradené. Jde mi o to, že:
– na každý malý web (u nÄ›jž nevÃm jak se chytÃ) nemusÃm platit nový hosting (a nové pÅ™ihlaÅ¡ovacà údaje, nový FTP, znovu uploadovat framework, instalovat Drupal, …)
– zaplatÃm pÅ™es PayPal (nebo kreditku) a mám hosting za deset minut, nemusÃm Äekat nÄ›kolik dnÃ, než mi to zÅ™Ãdà a než probÄ›hne platba (zdá se mi to, nebo je „zÅ™Ãzenà do jednoho dne“ v ÄŒR standard?)
– spousta vÄ›cÃ, co je v ÄŒR „problém“ (remote MySQL, vypnutý safe mode, SSH, https, RoR, vÃc domén u úÄtu, schopné adminské rozhranÃ, …) tam prostÄ› funguje a jsou brány jako samozÅ™ejmost, zatÃmco tady se musÃte nejdÅ™Ãv dlouho dohadovat s hostérem, dokazovat mu že to jde, pak se s nÃm domlouvat kolik mu za to pÅ™iplatÃte a nakonec vám Å™ekne, že vám „to teda tak do mÄ›sÃce udÄ›lá“.
Vůbec nejde o to, jestli to stojà 50 nebo 150 KÄ, ale o to, co mi nabÃzejà a za jakých podmÃnek. A já mám pocit, že mi ÄeÅ¡tà hostéři nabÃzà za pÄ›ti- Äi desetinásobek penÄ›z mÃň služeb, menšà pohodlà a vÄ›tšà „kálenà na hlavu“ než ten „fujfuj low-cost“ hosting.
NevÃm, s jakými webhostery máte zkuÅ¡enost. Dreamhost a Hostgator jsem si vyzkouÅ¡el (loni jsem je po dvou letech spokojenosti zruÅ¡il), a myslÃm, že v kvalitÄ› služeb nejsou nijak nedostižnÃ. Naopak vidÃm problém *jen* v cenÄ›. Na podobné úrovni mnÄ› pÅ™ijde tÅ™eba Äeské Arachne nebo VPS u xnet.cz (i když vlastnà zkuÅ¡enost nemám).
Osm let hostuju weby u NetHostu, a i když jsou ve srovnánà s konkurencà nejdražšÃ, pořád myslÃm, že se vyplatà použÃvat je jako primárnÃho webhostera. Mám u nich VPS s pÅ™esnÄ› garantovaným výkonem a pÅ™emýšlÃm o pÅ™echodu na vlastnà stroj (samozÅ™ejmÄ› zase u NetHostu).
Hosting v zahraniÄà je fajn jako doplnÄ›k.
Jako nejlepšà řeÅ¡enà se mi jevà zisky z affiliate programů Hostmonster a Dreamhost pokrýt hostovánà u Äeského Tojeono.
Pokud chces hosting kterej s tebou poroste tak vyzkousej amazonAWS tam si platis jen to co spotrebujes – procesorovy cas – prenesena data atd..
Otazka je kdo je schopnej se starat o „vlastni server“ :) pac tam si kupujes opravdu jen vypocetni kapacitu a co na tom bezi je tvoje vec – linux bsd win atd atd :)
Neomezený pÅ™enos dat neexistuje, hostingové spoleÄnosti to ale tak uvádÄ›jà jednak protože se to blbÄ› vysÄ›tluje pÅ™edevÅ¡Ãm novým zákaznÃkům, t.j. zaÄÃnajÃcÃm, a za dalšà pokud by uvedli skuteÄný limit, tak by to Äást potencionálnÃch zákaznÃků mohlo odradit a zÅ™ÃdÃly by si hosting tam, kde uvádÄ›jà „neomezený“ a tak to prostÄ› uvádÄ›jà tak skoro vÅ¡ichni.
Pokud máte nároÄný web, velký traffic a chcete uÅ¡etÅ™it, tak si musÃte zÅ™Ãdit hosting v zahraniÄÃ, nejlépe v USA. DÅ™Ãv sem hostoval na Isolu, na který si pÅ™ÃliÅ¡ nemohu stěžovat, Å™ekl bych, že v ÄŒesku patřà k tÄ›m lepÅ¡Ãm, ale jakmile sem mÄ›l traffic skoro 100GB mÄ›sÃÄnÄ› nastal problém a musel sem se stÄ›hovat.
Dva roky jsem na http://certifiedhosting.com/ a maximálnà spokojenost. Tehdy sem si zÅ™Ãdil plán insane s mÃstem na disku 100GB, mÄ›sÃÄnÃm limitem 1000GB, s hostovánÃm až 100 domén 2 řádu na jednom úÄtu za 9,95USD/mÄ›sÃc. Dnes už tedy uvádÄ›jà taky vÅ¡e „neomezenÄ›“ což bude asi z důvodů jak sem již psal výše. Cena zaÄÃná na 4,95USD/mÄ›sÃc. Nynà mám traffic skoro 300GB a valà to rychle a spolehlivÄ›, a to tam mám vÃce nároÄných aplikacà na CPU. U nás by takový hosting vyÅ¡el zhruba na 3000KÄ.
Hosting s vysokým limitem dat(tÅ™eba až 5000GB) nabÃzejà také Dreamhost, Godaddy, Servage a jinÃ, ale tam když máte velký traffic, Äi vÄ›tšà zátěž na CPU tak vás pÅ™esunou na pomalejšà server. Ono i v ÄŒesku narazÃte na podobné nabÃdky laciného hostingu s vysokými limity dat a prostoru, ale pozor, ti Äasto jen pÅ™eprodávajà zahraniÄnà hosting.