Vyberte stránku

Pročítám si blogy věnující se v posledních dnech tématu zahraniční webhosting (1, 2, 3) a říkám si, že mi mluví z duše. Nechci tu opakovat již vyřčené, tj. že čeští webhosteři jsou v porovnání s americkou konkurencí pár let pozadu. Sám používám pro pár svých pokusů DreamHost a opravdu jsem na začátku měl snahu koupit si hosting v ČR, ale nejde to. Webhosting s cenou okolo 7-9 dolarů měsíčně, kde je prakticky vše neomezené (hlavně počet domén) pravděpodobně v ČR neexistuje.

Proč to v Česku nejde?

Jako zákazník nadávám na české hostery a nakupuji u konkurence v zahraničí, ale z pohledu webhostera už to vše vypadá trochu jinak. Stačí vzít pár čísel a vidím, že já bych také do nabízení hostingu za 7 dolarů měsíčně nešel. Ta částka je totiž naprosto směšná a firma musí mít tisíce klientů, aby se to mohlo vyplácet a to se v Česku podle mě nepovede – jsme malý trh.

Pokud budu prodávat webhosting za 150 Kč měsíčně se službami jako má zahraniční konkurence (prakticky vše neomezené, online helpdesk 24/7, luxusní webové rozhraní na vše atd.), tak mi tisíc klientů rozhodně nestačí – profi firmu s obratem 150 000 Kč měsíčně si neumím moc představit.  Čili představa, že založím novou firmu a začnu tu nabízet hosting v americkém stylu, je myslím dost mimo.

Samozřejmě je tu mnoho zavedených hosterů, kteří ty tisíce klientů mají a prodávají jim úspěšně „český“ hosting. Mohli by přijít s vylepšením své nabídky, ale proč by to proboha dělali? Proč by si střihem snížili své příjmy o desítky procent?

Přitlačí zahraniční konkurence na český webhosting?

Dotlačí české webhostingy ke změně zahraniční konkurence? Nemyslím si to, aspoň ne v brzké době. To, že pár informovaných a technicky zdatnějších lidí nehostuje weby v ČR ale v zahraničí, je pro české hostingové firmy IMHO nepodstatné. Většina firemních zákazníků nebude přesouvat weby do USA jen proto, aby ušetřila pár tisíc ročně, za to jim to nestojí. Osobní weby jednotlivců potřebují zpravidla jednu doménu a nic dalšího a to za cenu obdobnou té v zahraničí získají i v ČR – opět tedy nemají žádný důvod utíkat ke konkurenci. A to jsem ještě nezmínil jazykovou bariéru, která také může hrát roli.

Závěr

Závěr je asi ten, že pár „šílenců“ si hostuje weby v zahraničí a českým hosterům to může být zatím fuk. Nebo se pletu? Měli by se čeští webhosteři už teď bát zahraniční konkurence?