Vyberte stránku

Billboardy, tisk, televize – tam všude bude za státní peníze propagován server snadno zaměnitelný za jiný sever ze stáje Centra. Jak je to možné?

Jednoduše a Centrum je v tom nevinně. S nástupem pozemního digitálního vysílání (DVB-T) a s tím souvisejícím vypínáním analogu je stát povinen informovat o změně občany, takže vypínání bude provázet rozsáhlá informační kampaň, součástí které je i web Digitálně.tv. Ano, zakázku na provoz tohoto webu získalo Internet Info a proto vím, o čem mluvím.

Problém je v doméně, kterou se stát rozhodl používat. Web sídlí na pro laika naprosto nepochopitelné doméně TV. Znám spoustu lidí, kteří nechápou, že webová adresa může existovat bez www, natož aby věděli, že jsou i jiné domény než CZ a možná COM.

Na lidi se z medií bude valit reklama na digitalne.tv, jenže co udělá nezanedbatelné procento lidí laiků? Než dojde k počítači, zůstane mu v hlavě „digitalne“ a doplní CZ, případně vytvoří paskvil digitalnetv.cz.

Kroutíte nevěřícně hlavou? Nekruťte. Za dobu vývoje webu digitalne.tv jsem já a i kolegové udělali mnoho impresí digtalne.cz, když ruka byla rychlejší než hlava. Zaměnili jsme ty odkazy neúmyslně mnohokrát a právě to mě inspirovalo k tomuto spotu (kolikrát jsem to zblbnul tady? :)

A to Centrum? Doménu digitalne.cz vlastní Centrum a provozuje na ni magazín patřící dříve pod Stahuj (přesměrována je na srandovní adresu digitalne.stahuj.centrum.cz, ale to je na samostatný spot). Samozřejmě za to Centrum nemůže. Na vině je amaterismus státu, který nemá šajn o fungování internetu a přijde mu strašně cool mít web s doménou TV. Co na tom, že je to pro uživatele nepřirozené a matoucí, hlavně že máme odškrtnutý úkol.

I kdyby digitalne.cz neexistovala nebo ji měl někdo jiný, na věci to nic nemění. Dělat web pro české uživatele, navíc pro laické uživatele, na doméně TV je pitomost, ať se na mě nikdo nezlobí.

BTW: on je stát vůbec talent na domény, viz třeba portal.gov.cz. To trumfne snad už jen druhá do party, kterou je Telefonica, se svoji www.cz.o2.com :)