První betaverze nového Firefoxe 3 je na světě a v diskusích se kromě obvyklých hádek fanatických odpůrců a obhájců nejčastěji objevuje stesk nad nefunkčností rozšíření (extenzí), na které jsou uživatelé zvyklí z verze dva. Nefunkčnost je logická – betaverze jsou určené (mimo jiné) právě k tomu, aby na nich autoři rozšíření svá dílka otestovali a připravili funkčnost pro ostrou verzi.
Není ale myslím žádným velkým tajemstvím, že většina rozšíření se dá celkem jednoduše „hacknout“ a vesele používat i v nepodporované verzi Firefoxe. Celý trik spočívá v přepsání maximální podporované verze v souboru install.rdf, který každá extenze obsahuje. Postup je tedy ten, že se rozšíření stáhne na disk, přiohne a nainstaluje z disku. Funguje to spolehlivě a já přikládám seznam, pro mě důležitých extenzí, které výše popsaný postup zkousnou a pod trojkou fungují.
Nejprve je třeba změnit Firefoxu téma vzhledu – neznám úspornější, než je iFox Smooth a ten po přiohnutí funguje (možná v nějakém zákoutí prohlížeče nebude vše tipťop, ale to mi nevadí, podstatné je hlavní okno). Pro instalaci vzhledu z disku je potřeba rozšíření MR Tech Local Install, které po hacku funguje rovněž (po instalaci tématu lze zase vyhodit).
A teď fungující rozšíření:
- Firebug
- Web Developer Toolbar
- Flashblock
- ShowIP (ukazuje na jakém IP člověk momentálně je, což oceníte zejména při rozkládání zátěže na více strojů, když při ladění potřebujete vidět, na jaké mašině zrovna jste)
Po těchto zásazích vypadá Firefox 3 použitelně pro mé potřeby. Mám tu sice ještě pár extenzí, které ale nejsou životně důležité, takže jsem je zatím do „trojky“ nezkoušel cpát.
rozšíření, věřím že časem budou chodit i v nové trojce, ale horší je že přestala fungovat jedna z hodně používaných systémových funkcí a to zvětšování písma