Vyberte stránku

První betaverze nového Firefoxe 3 je na světě a v diskusích se kromě obvyklých hádek fanatických odpůrců a obhájců nejčastěji objevuje stesk nad nefunkčností rozšíření (extenzí), na které jsou uživatelé zvyklí z verze dva. Nefunkčnost je logická – betaverze jsou určené (mimo jiné) právě k tomu, aby na nich autoři rozšíření svá dílka otestovali a připravili funkčnost pro ostrou verzi.

Není ale myslím žádným velkým tajemstvím, že většina rozšíření se dá celkem jednoduše „hacknout“ a vesele používat i v nepodporované verzi Firefoxe. Celý trik spočívá v přepsání maximální podporované verze v souboru install.rdf, který každá extenze obsahuje. Postup je tedy ten, že se rozšíření stáhne na disk, přiohne a nainstaluje z disku. Funguje to spolehlivě a já přikládám seznam, pro mě důležitých extenzí, které výše popsaný postup zkousnou a pod trojkou fungují.

Nejprve je třeba změnit Firefoxu téma vzhledu – neznám úspornější, než je iFox Smooth a ten po přiohnutí funguje (možná v nějakém zákoutí prohlížeče nebude vše tipťop, ale to mi nevadí, podstatné je hlavní okno). Pro instalaci vzhledu z disku je potřeba rozšíření MR Tech Local Install, které po hacku funguje rovněž (po instalaci tématu lze zase vyhodit).

A teď fungující rozšíření:

Po těchto zásazích vypadá Firefox 3 použitelně pro mé potřeby. Mám tu sice ještě pár extenzí, které ale nejsou životně důležité, takže jsem je zatím do „trojky“ nezkoušel cpát.