Vyberte stránku

Čekal jsem na tu chvíli více než rok a koncem roku 2006 by mě ani v nejčernějším snu nenapadlo, že to bude trvat tak dlouho. Ale dočkali jsme se, podíl MSIE 6 spadl v minulém týdnu poprvé v historii Root.cz pod deset procent. Konkrétně na 9,78 % a tento týden, končící za pár hodin, vypadá ještě trochu lépe – 9,53 %.

Už od začátku léta se podíl šestky motal kolem jedenácti procent a ne a ne se hnout pod magickou hranici deseti procent. Až poslední dva týdny tuto hranici prolamují a sešup k nule se snad ještě trochu zrychlí. Deset procent je hranice, u které už se dá občas přimhouřit oko nad tím, když někde něco nevypadá přesně tak, jak by mělo. Definitivní podpora MSIE 6 skončí prolomením hranice pěti procent – po tomto datu už nebude nikdo nic na Root.cz v MSIE 6 zkoumat.

Spousta lidí tvrdí, že MSIE 7 má mnoho chyb (ano má) a argumentují tím, že ty z MSIE 6 už aspoň znají a znají i řešení, čili je podle nich vlastně lepší ladit pro šestku, než pro sedmičku. Já mám ale jinou zkušenost a podle mě je sedmička obrovským krokem dopředu. V drtivé většině případů, kdy si hraju s CSS našich serverů, se mi nestalo, že by věc udělaná ve Firefoxu (a podle standardu) nefungovala v MSIE 7, což se rozhodně o parodii na browser nebo-li kriplbrowser, jak ho láskyplně nazýval AHA, rozhodně říct nedá.

Bohužel jde jen o malé vítězství, protože dalším serverem z rodiny našich webů, kde má MSIE 6 nejmenší podíl, je Lupa a tam je to přes dvacet procent a na dalších je to ještě horší, takže z mého počítače bohužel kombinace Wine + MSIE 6 jen tak nezmizí…

BTW: na českém Internetu má bohužel MSIE 6 stále hrozivých 45,97 %.