Jak na blog, který vám nikdo nezavře

Zpovzdálí sleduji dění okolo pomalé smrti bloguje.cz a říkám si, že by se někomu mohl hodit můj návod na blog, který vám nikdo nezavře, o data nepřijdete a nemusíte trnout hrůzou, co majitel blogovacího systému vymyslí nebo komu ho prodá.

Nebude to blog zdarma

Každá sranda něco stojí a sytém zadarmo vám nikdy žádnou garanci nedá. Můj návod je pro ty, kteří chtějí tvořit něco hodnotného, nechtějí o to v budoucnu přijít a není jim líto zaplatit měsíčně cenu rovnající se pár pivům. Pro ty ostatní bohatě stačí blogy zadarmo.

Vlastní doména

Vlastní doména druhého řádu registrovaná na vás je základ. Nejlevnější varianta je zaregistrovat si novou doménu, což je v případě koncovky CZ otázka max. 200 Kč za rok (podle registrátora), ale může to být i výrazně méně, vzpomeňme na akce, kdy byly domény i za 15 Kč bez DPH. Osobně bych jako registrátora doporučil Subreg.
Pokud vaše vysněná doména není volná, můžete ji zkusit od majitele koupit, cena pak sice asi nebude 200 Kč, ale je na každém, jak si to spočítá (nějaké přebytečné domény mám i já).

Hosting blogu

Předpokládejme úplného laika, který nechce nic řešit, chce párkrát kliknout a blogovat. Nebude si psát vlastní řešení nebo se starat o vlastní server. Volba je pak celkem jasná – potřebujete hosting, kde poběží WordPress, což je nejrozšířenější (nejen) blogovcí systém. Instalace WordPressu je sice celkem snadná, ale laik to nebude chtít řešit. Potřebujeme tedy hosting, kde se WordPress nainstaluje jedním klikem a jede.

Přiznám se, že neznám aktuální situaci u českých webhosterů a nevím, zda už k někomu z nich doputovaly standardy obvyklé v zahraničí, konkrétně v USA. Já osobně mám zkušenost s DremaHost.com, který splňuje moji představu hostingu pro laika. Chcete WordPress? Klikněte tady a za deset minut vám jede. Chcete fórum, e-shop, galerii? Klikejte a za chvilku to jede. Bez ruční instalace, bez nutnosti hrabat se v nějakém kódu.

Americké hostingy nabité funkcemi obvykle pořídíte v pohodě do 10 dolarů za měsíc a pokud zrovna trefíte akci, tak i výrazně levněji. Za tu cenu máte vše, co potřebujete pro provoz blogu. A protože takový hosting nijak neomezuje počet domén, místo na disku, přenos dat atd., můžete se klidně domluvit s kamarádem a jet v hostingu na půl. Cena se tak stane výrazně příjemnější.

Když si to shrneme, tak za cenu okolo max. 5 – 6 piv měsíčně máte blog, který vám nikdo nezavře a o jeho existenci se nemusíte bát.

A to nejlepší nakonec. Pokud se rozhodnete pro DreamHost a použijete kód TKSLEVA50, dostanete na první rok slevu 50 %.

Pokud máte potřebu mi napsat, že hosting XYZ to umí taky, lépe a levněji, tak jsou vám komentáře k dispozici. Nepravdivé či zavádějící PR hostingových společností ale zveřejňovat nebudu.

4 komentáře u „Jak na blog, který vám nikdo nezavře“

  1. Jako promiň, ale laik, který chce jen párkrát kliknout, prostě neřeší nějaký hosting a WordPress.

    Takovým raději doporučím http://www.webnode.cz/ nebo https://posterous.com/ nebo dalších milion služeb, které podporují vlastní doménu a není se u nich nutné o nic starat.

    • Že systém podporuje blogování na vlastní doméně moc neřeší to, že se služba rozhodne skončit. Stejně musí člověk dolovat data a rozcházet nový blog jinde. Nemusí jen řešit změnu adresy. Ale souhlasím s tím, že vlastní WordPress není úplně pro každého, ale pro lehce poučeného laika podle mě ano.

  2. Problém je, „jak být objeven“ – Bloguje.cz nebylo jenom blogovací systém, ale taky něco jako „sociální síť“ – spoustu zajímavých lidí jsem tam objevil díky tomu, že jsme blogovali na stejné platformě…

  3. WordPress zvládnou i blondýny po Lobotomii. Navíc je z něj snadné exportovat data kamkoliv jinam. Akorát je dobré pravidelně odklikávat aktualizace, jako kterýkoliv jiný systém je i WP trochu děravý.

Komentáře nejsou povoleny.