Vyberte stránku

iDNES je „proslulý“ tím, že jeho redaktoři neumí nebo nemohou dát do článku odkazy, takže se často dočtete, že na XYZ upozornila například Lupa, ale čtenář už se na zdroj nedostane.

Dlouho jsem si myslel, že redaktoři buď nemají možnost odkaz udělat, nebo mají rovnou zákaz odkazovat čtenáře pryč. Proto se mi ulevilo, když jsem si minulý týden přečetl rozhovor s Daliborem Balšínkem na Lupě, kde řekl:

Lupa: Tak to je obvyklé, ale vezměme jiný případ. Třeba uvedete, že někdo čistě internetový, něco napsal, ale neodkážete na něj. Sice uvedete, že to udělala Lupa.cz, ale odkaz na článek tam nebyl. Jaký je důvod?
DB: Není k tomu žádný důvod.

Lupa: Takže asi lenost?
DB: Asi, já samozřejmě nemohu uhlídat celý obsah, všech 300 lidí, které mám pod sebou, ale jsem kategoricky proti tomu. Zdroj se vždy uvádět musí. Nemůžu vyloučit, že se to někdy stane, ale když na to přijdu, tak trvám na opravě.

Lupa: Tak to já jim to budu připomínat.
DB: Budu jedině rád, pošlete mi to v kopii.

Bohužel je iDNES asi samý lajdák a lenoch, protože dnes vyšel článek o pornu na webu Poslanecké sněmovny, ve kterém je uvedeno, že na problém upozornila Lupa. A co se nestalo? Jako na potvoru nějaký lajdák zapomněl na odkaz.

Ještě že z rozhovoru pro Lupu vím, co dělat. Napsat šéfredaktorovi a on už zařídí, aby byl odkaz doplněn a redaktor pokárán. Teda aspoň doufám…

AKTUALIZACE: Dorazila odpověď od Dalibora Balšínka:

Dobrý den, odkazem, jsem myslel citování, což se stalo, odkaz ve smyslu aktivního odkazu, jsem na mysli nemel, protože takova praxe v Česku neni a Mafre si nejsem něčeho takového vědom. Mohu udělat jedine, pokud nechcete a nestačí citace, tak bychom nemeli vůbec zmiňovat existenici Vami publikované informace. 

Takže kdybyste to nevěděli, v Česku není praxe dělat aktivní odkazy.

AKTUALIZACE 21.6. 10:30 hod: Tak odkaz na Lupu je do článku už doplněn. Vyjádření je takové, že na Lupu a spřízněné servery se bude odkazovat, pokud my budeme odkazovat na iDNES či Lidovky, když o nich bude řeč. Kodex, který podepsal za Mafru generální ředitel, prý ještě nestoupil v platnost, nicméně Mafra prý počítá s tím, že bude odkazovat na včechny, kteří budou podobně odkazovat na ně. (zdroj: převyprávěná e-mailová odpověď D. Balšínka)

Přijde mi to trochu překombinované, protože už vidím redaktora, jak zjišťuje, zda na server A se odkazuje a na server B ne, ale jak se říká, lepší než drátem do oka.

Jsem rád, že jsem tuto bitvu vybojoval a že se ukázalo, že platí „líná huba, holé neštěstí“ :)