Má redakční systém iDNESu tlačítko na vytvoření odkazu? (AKTUALIZOVÁNO)

iDNES je „proslulý“ tím, že jeho redaktoři neumí nebo nemohou dát do článku odkazy, takže se často dočtete, že na XYZ upozornila například Lupa, ale čtenář už se na zdroj nedostane.

Dlouho jsem si myslel, že redaktoři buď nemají možnost odkaz udělat, nebo mají rovnou zákaz odkazovat čtenáře pryč. Proto se mi ulevilo, když jsem si minulý týden přečetl rozhovor s Daliborem Balšínkem na Lupě, kde řekl:

Lupa: Tak to je obvyklé, ale vezměme jiný případ. Třeba uvedete, že někdo čistě internetový, něco napsal, ale neodkážete na něj. Sice uvedete, že to udělala Lupa.cz, ale odkaz na článek tam nebyl. Jaký je důvod?
DB: Není k tomu žádný důvod.

Lupa: Takže asi lenost?
DB: Asi, já samozřejmě nemohu uhlídat celý obsah, všech 300 lidí, které mám pod sebou, ale jsem kategoricky proti tomu. Zdroj se vždy uvádět musí. Nemůžu vyloučit, že se to někdy stane, ale když na to přijdu, tak trvám na opravě.

Lupa: Tak to já jim to budu připomínat.
DB: Budu jedině rád, pošlete mi to v kopii.

Bohužel je iDNES asi samý lajdák a lenoch, protože dnes vyšel článek o pornu na webu Poslanecké sněmovny, ve kterém je uvedeno, že na problém upozornila Lupa. A co se nestalo? Jako na potvoru nějaký lajdák zapomněl na odkaz.

Ještě že z rozhovoru pro Lupu vím, co dělat. Napsat šéfredaktorovi a on už zařídí, aby byl odkaz doplněn a redaktor pokárán. Teda aspoň doufám…

AKTUALIZACE: Dorazila odpověď od Dalibora Balšínka:

Dobrý den, odkazem, jsem myslel citování, což se stalo, odkaz ve smyslu aktivního odkazu, jsem na mysli nemel, protože takova praxe v Česku neni a Mafre si nejsem něčeho takového vědom. Mohu udělat jedine, pokud nechcete a nestačí citace, tak bychom nemeli vůbec zmiňovat existenici Vami publikované informace. 

Takže kdybyste to nevěděli, v Česku není praxe dělat aktivní odkazy.

AKTUALIZACE 21.6. 10:30 hod: Tak odkaz na Lupu je do článku už doplněn. Vyjádření je takové, že na Lupu a spřízněné servery se bude odkazovat, pokud my budeme odkazovat na iDNES či Lidovky, když o nich bude řeč. Kodex, který podepsal za Mafru generální ředitel, prý ještě nestoupil v platnost, nicméně Mafra prý počítá s tím, že bude odkazovat na včechny, kteří budou podobně odkazovat na ně. (zdroj: převyprávěná e-mailová odpověď D. Balšínka)

Přijde mi to trochu překombinované, protože už vidím redaktora, jak zjišťuje, zda na server A se odkazuje a na server B ne, ale jak se říká, lepší než drátem do oka.

Jsem rád, že jsem tuto bitvu vybojoval a že se ukázalo, že platí „líná huba, holé neštěstí“ :)

19 komentářů u „Má redakční systém iDNESu tlačítko na vytvoření odkazu? (AKTUALIZOVÁNO)

 1. Hehe, naivko. Ten chudák v tom rozhovoru lhal jak když tiskne. Například že nekradou videa z youtube, nebo že nepíšou články vycucané z prstu… Takový póvl bude lhát do očí, přitom ty lži jsou triviálně vyvratitelné.

 2. To mě připomíná něco jako „Česko je velmi specifický trh“. Odkazy se nedělají a lidé milují volat za 7 Kč/min. z mobilu :D

 3. V rozhovoru s DD přeci ale musel vědět, že jde o hypertextový odkaz. Padla tam věta „Sice uvedete, že to udělala Lupa.cz, ale odkaz na článek tam nebyl.“ – je tedy jasné, že je řeč o hypertextovém odkazu a ne o čistě textovou zmínku o původním médiu.

 4. To je opravdu sprostoto nejvyšší kategorie. Jednak Balšínek lhal, a jednak by si tohle seriózní média dovolovat neměla. Ale pravda je, že MaFra seriózní média nikdy nedělala.

 5. On to není problém jen iDnes, my jsme byli požádáni redaktorkou jednoho ženského magazínu od Seznamu (schválně nechci udělat backlink) na rozhovor ohledně správného výběru inline bruslí pro začátečníky, kde jsme měli být jako odborný garant. Zabralo to víc jak hodinu času (mám pocit, že překročili čas co původně odhadovali) a to nepočítám cestu. Odměnou za to měl být zpětný odkaz na naší školu bruslení v článku a uvedení naší školy v titulcích na závěr. Redaktorka Michaela Čapková nejen, že odkazy neuvedla, ale ani nás nezmínili v tom videu (žádné logo, žádný název školy InlineAerobic, prostě jen jméno instruktorka + zmínka že je instruktorka inline bruslení). Na konci videa jen jméno lektorky opět bez zmínky školy inline bruslení.

  Hodně záleží na konkrétním médiu, s některými máme i dobré zkušenosti. Po iDnes a Seznamu, bych ale při zájmu o podobnou další spolupráci chtěl dopředu smlouvu a buď zaplatit čas, nebo jasně smluvně vymezit, že na nás musí odkázat.

 6. Odkazování hyperlinkem je v českých masových médiích zatím v plenkách. Tím neobhajuju současný stav, ale bylo by dobré brát to v kontextu. Ve svých článcích (Technet.iDNES.cz) uvádím hyperlinky už šest let (wow, to už je dávno), na zahraniční i české on-line zdroje. Nejsem ani zdaleka sám (aktuální příklad). Jen to ještě není zvyk, který proniknul do standardní redakční rutiny.

 7. a vite, ze se vam divim? hnizdo remeslnych neumetelu jako je mlada fronta, a vy se pozastavujete nad tim, ze lzou …

 8. Myslím, že Dalibor Balšínek má pravdu v tom, že taková praxe v Česku není. Žádné velké mainstreamové médium zásadně neodkazuje jinam než na sebe. Není to ovšem výrazem nějaké rozumné „best practice“, nýbrž normální zaprděnosti.

 9. Doporučuji nemít s žumpou jménem MfD nic společného. Čtení MfD může způsobit zakrnění mozku. Poměr faktických informací ku lžím a propagandě odhaduji tak na 1:99, když na stranu faktických informací započtu televizní program a předpověď počasí.

 10. Výborně, ale také si myslím že pan Balsin trošku mlžil. Ten odkaz by tam rádi dali komukoliv ale zadarmo to nebude. Ale s tím etickým kodexem je to alespoň krok kupředu.
  Takže dobrá práce.

Komentáře nejsou povoleny.