Vyberte stránku

Je to skoro rok, co jsem se radoval z propadu MSIE 6 pod 10 % na Rootu a 8 měsíců od doby, co jsem zadoufal, že MSIE 6 brzy zmizí v propadlišti dějin, takže je vhodná chvilka se podívat, zda tento kriplbrowser opravdu z našich počítačů mizí.

Odpověď není celkem očekávaně jednoduchá. Jsou weby, kde MSIE 6 zaplaťpanbůh v propadlišti dějin skončil, ale je jich jako šafránu.

Vítězem a šťastlivcem, kterého už opravdu MSIE 6 nemusí zajímat, je Zdroják s podílem šestky 2 %. Zajímavostí je, že IE 7 a 6 mají na Zdrojáku pouhých 7,5 %. Staré iečko nás nemusí znervózňovat ani na Rootu, kde je už také pod pěti procenty – 4,9 %. K hranici ignorace MSIE 6 se blíží i Weblogy, kde máme číslo 5,7 %.

Dále bohužel následují pro mě nepochopitelná čísla ze serverů s jinou cílovou skupinou. Jakž takž se ještě drží Lupa s podílem šestkové verze exploreru na 12,9 %, ale u čtenářů Lupy bych čekal číslo pod 10 %. Pod 20 % se dostávají servery s lehce techničtější skupinou návštěvníků: Slunečnice 16,4 %, DigiZone 18,1 %, Navrcholu 18,7 % a Bomba 19,2 %.

Pomyslné startovní pole uzavírají servery zaměřené na manažery, podnikatele a lidi zajímající se o ekonomiku a finance. Měšec 25,6 % a Podnikatel 27,3 %.

Data za celý český Internet v těchto dnech kolegové připravují a kromě tiskové zprávy je najdete i na Zdrojáku a pravděpodobně i na Lupě. Odhaduji, že podíl MSIE 6 bude globálně někde okolo 25 % a to není moc dobrý zpráva pro webové vývojáře.

Na otázku z nadpisu článku si odpovím tak, že se trochu bojím, že ještě v roce 2010 budeme pro MSIE 6 ladit weby zaměřené na laické uživatele a to není moc dobrá vyhlídka.

Zdroj dat: Navrcholu.cz, říjen 2008.